سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

کانال هوا

Scroll Down


همه چیز درباره کانال هوا و انواع آن

کانال هوا یکی از بخش های مهم در بسیاری از دستگاه های تهویه است. این کانال، هوای مطبوع را در فصول مختلف در فضای داخلی پخش می کند. برای اینکه کانال دستگاه تهویه، عملکرد مناسبی داشته باشد، در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید می شود.

برای ساخت هر یک از آن ها از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود. این مواد اولیه دارای ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی هستند که در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کانال ها به شکل های منعطف و غیر منعطف در بازار به فروش می رسند.

آن ها ویژگی های خاص خود را دارند. برای اینکه هر یک از انواع کانال ها را انتخاب کنید، باید ویژگی های دستگاه تهویه و نیاز های خود را بررسی کنید. کانال ها بخش های پنهان یک دستگاه تهویه اند ولی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی به این کانال ها نیاز دارند. برای اینکه دستگاه تهویه به خوبی عمل کند، باید به فاکتور هایی مثل عایق بندی، لرزش و پیچ خوردگی آن ها دقت کافی داشته

باشید. در ادامه قصد داریم درباره انواع کانال هوا، ویژگی های آن ها و اهمیت مراقبت و نگهداری از کانال ها صحبت کنیم.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره کانال فلکسیبل انتقال هوا هستید به این صفحه مراجعه کنید.


انواع کانال هوا

دستگاه تهویه یکی از محصولاتی است که تنوع نسبتا خوبی در بازار دارد. این دستگاه توسط تولید کنندگان مختلفی طراحی و تولید شده است. گاهی این تنوع باعث سردرگمی افراد در زمان خرید می شود.

یک دستگاه تهویه مجموعه ای از عناصر و اجزای ریز و درشت را در خود دارد تا بهتر بتواند کار کند. کانال کشی یکی از بخش های سیستم تهویه مطبوع است. کانال هوا مسئولیت توزیع هوا در سطح ساختمان را بر عهده دارد. بدون وجود این کانال ها، وجود سیستم تهویه بی فایده خواهد بود.

کانال کشی در سیستم تهویه بسیار پر اهمیت است و یکی از اهداف مهم در دستگاه را انجام می دهد. با توجه به اهمیتی بالایی که کانال ها دارند، در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند. این تنوع بالا آن ها را برای استفاده در ساختمان های تجاری و مسکونی مناسب کرده است.

هر یک از این کانال ها مزایا و ویژگی های خاص خودشان را دارند. برای اینکه نوع کانال را انتخاب کنید، باید از افراد متخصص کمک بگیرید؛ زیرا انتخاب نوع کانال هوا به ویژگی ها و نوع دستگاه تهویه بستگی دارد. در یک دسته بندی کلی کانال کشی به سخت و انعطاف پذیر تقسیم می شود. در ادامه درباره هر یک از آن ها بیشتر صحبت می کنیم:

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به کانال فلنج سر خود را در اختیار شما قرار دهد.


کانال انعطاف پذیر

کانال های انعطاف پذیر از پلاستیک انعطاف پذیر ساخته شده اند. این کانال ها معمولا لوله های گردی هستند که سیم های مارپیچ فولادی روی آن ها را پوشانده است. دوام این پلاستیک های انعطاف پذیر بالاست و طول عمر بالایی دارد.

معمولا کانال های انعطاف پذیر با عایق پوشانده می شوند. این عایق بندی دمای داخلی مجرا و دستگاه را در حالت تعادل و پایدار نگه می دارد. این کانال هوا به راحتی نصب می شود و در رده ارزان ترین کانال ها قرار می گیرد.

استفاده از این کانال را برای مکان های کم جا و تنگ پیشنهاد می کنیم. با توجه به انعطاف پذیری بالایی که این نوع کانال دارد، در کنار سازه های ثابت به راحتی خم می شود.


ویژگی های پلاستیک کانال انعطاف پذیر

با انعطاف بالای کانال باید در زمان نصب آن دقت کافی را داشته باشید؛ زیرا احتمال پیچ خوردگی و خم شدن در آن وجود دارد. این پیچ خوردگی و خمیدگی می تواند جریان هوا را مسدود کند و در نهایت کار سیستم دچار اختلال شود.

مزیت بزرگی که کانال انعطاف پذیر دارد، کیفیت هوای عالی است. برای ساخت این نوع کانال به جای فایبرگلاس سفت و سخت از پلاستیک استفاده شده است. این ماده هیچ یک از ذرات خطرناک را در هوا پخش نمی کند.

از همین رو آلاینده و گرد و غبار کمتری وارد فضای داخلی ساختمان می شود. پلاستیک مورد بحث مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد. وقتی کانال هوا انعطاف پذیر است، امکان نشت هوا در آن کاهش پیدا می کند.

اگر به دنبال خرید کانال گاوانیزه هستید به این صفحه مراجعه کنید.


کانال سخت

کانال سخت درست در مقال کانال هوا انعطاف پذیر قرار می گیرد. این نوع کانال اندازه های مختلفی دارد و البته از مواد اولیه مختلفی هم ساخته می شود. شکل کانال سخت به صورت استوانه ای یا مستطیلی است.

بر خلاف کانال های انعطاف پذیر، خطر پیچ خوردگی و خمیدگی در کانال سخت وجود ندارد. به علاوه خطرات دیگری مثل پارگی، سوراخ شدن و محدودیت جریان هوا در این نوع کانال نیست؛ بنابراین خیالتان از بابت دوام و مقاومت کانال سخت راحت باشد.

نکته ای که درباره کانال سخت وجود دارد، این است که در هر فضایی قابل استفاده نیست؛ زیرا انعطاف پذیری بالایی ندارد. برای اینکه کانال هوا سخت ساخته شود، از موادی مثل فایبرگلاس، فلز و تخته فیبر استفاده می شود. هر یک از این مواد در جای خاصی استفاده می شوند و ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه درباره هر یک از آن ها بیشتر صحبت می کنیم:


کانال ورق فلزی

اولین مدل از کانال هوا که قصد معرفی آن را داریم، از ورق فلزی ساخته شده است. کانال ورق فلزی از فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم ساخته می شود. هر دوی این مواد اولیه دارای مقاومت بالایی هستند.

آن ها در زمان نصب و جا به جایی یا در طول استفاده دچار آسیب و استهلاک نمی شوند. کانال آلومینیومی وزن کمی دارد و به راحتی نصب می شود. کانال ورق فلزی با دوام ترین ماده اولیه برای ساخت کانال هوا به حساب می آید؛ زیرا شکل کلی خود را به خوبی حفظ می کند و به راحتی خرد نمی شود.

اگر از این نوع کانال هوا استفاده می کنید، بخش های مختلف آن را با دقت بررسی کنید تا از عدم نشتی آن مطمئن شوید.


کانال فایبر گلاس

نوع دیگری از کانال هوا وجود دارد که از جنس ورق فلزی است ولی با پوشش فایبرگلاس پوشیده شده است. در واقع ورق فایبر گلاس همچون یک عایق عمل می کند و از نشتی هوا جلوگیری می کند.

این عایق برای جلوگیری از تراکم و البته کاهش سر و صدای دستگاه به کار می آید. معمولا از این نوع کانال در ساختمان های تجاری و اداری زیاد استفاده می شود. کانال فایبر گلاس دارای مشکلاتی است که در زمان انتخاب و خرید، باید به آن دقت کافی داشته باشید.

یکی از مشکلات این نوع کانال هوا تمیز کردن سخت آن است. برای تمیز کردن این نوع کانال باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. تمیز کردن مرتب کانال، از رشد آلاینده ها جلوگیری می کند و سلامت سیستم تنفسی را به خطر نمی اندازد.

ما در مقاله های قبلی درباره کانال فلکسیبل داکت برزنتی توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


کانال تخته فیبر

برای ساخت کانال هوا تخته فیبر از الیاف فایبرگلاس فشرده استفاده می شود. این الیاف فشرده از ورود ذرات آلوده به هوای داخلی ساختمان جلوگیری می کند. بخش بیرونی تخته فیبر با یک روکش فویل پوشانده شده است.

این روکش مانند یک مانع در برابر رطوبت و هوا عمل می کند. اگر عایق بندی سیستم تهویه برای شما اهمیت دارد، کانال هوا تخته فیبر گزینه خوبی است؛ این کانال دارای عایق بندی است و نیازی به عایق بندی مجدد ندارد. کانال تخته فیبر یکی از کم هزینه ترین کانال ها به حساب می آید.


اهمیت نگهداری و مراقبت از کانال هوا

کانال تهویه از بخش های مهم دستگاه تهویه است که معمولا از دید عموم پنهان می ماند. این کانال که در ساختمان های مسکونی، تجاری و... مورد استفاده قرار می گیرد، مشکلات و مسائل مربوط به آن نادیده گرفته می شود.

در صورتی که هرگونه نقص و اشکالی در سیستم کانال ایجاد شود، کارایی تجهیزات را کاهش می دهد. به علاوه این مشکلات باعث افزایش هزینه های بی رویه می شوند. یک سیستم تهویه فقط زمانی می تواند به خوبی عمل کند که شرایط کانال هوا در بهترین حالت خود باشد.

برخی از مشکلاتی که بر کیفیت هوای سیستم تاثیر منفی می گذارند، شامل عایق بندی ضعیف، صدای زیاد، لرزش، تجمع گرد و غبار و نشت هواست. در صورتی که به موقع برای رفع این مشکلات اقدام نکنید، ممکن است، مشکلات جدی تر و پر هزینه تری را برای شما ایجاد کند.

در صورتی که به عملکرد دستگاه تهویه توجه داشته باشید، در مصرف انرژی هم صرفه جویی می شود. هرگونه نشتی از داخل و خارج می تواند آسیب هایی به دستگاه وارد کند. در صورتی که هوای مطبوع از داخل نشت کند، موجب تلف شدن انرژی و هدر رفتن هزینه ها می شود. نشتی کانال تهویه از بیرون هم باعث ورود گرد و غبار به داخل کانال می شود و به سیستم تنفسی آسیب وارد می کند.

در نهایت برای انتخاب کانال هوا حتما به ویژگی های دستگاه دقت داشته باشید. تمیز کردن و نگهداری از دستگاه تهویه، فاکتوری است که باید در طول استفاده از آن در نظر داشته باشید. هر چقدر در نگهداری و تمیز کردن دستگاه و کانال، دقت بیشتری به خرج دهید، از هزینه های بی رویه آینده جلوگیری می شود. گاهی اوقات برای تمیز کردن و نگهداری درست از دستگاه و کانال آن باید از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کانال فلکسیبل داکت کومبی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید