سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

نصب عایق موتورخانه

Scroll Down

در این مقاله از سایت سانا عایق درباره عایقکاری تاسیسات موتورخانه توضیح دادیم همراه ما باشید.

نصب عایق موتورخانه باعث می‌شود تا بتوانید به مقدار زیادی در مصرف انرژی صرفه‌ جویی کنید. در ساختمان‌ های کوچک و بزرگ، موتورخانه‌ ها به عنوان قلب گرمایش ساختمان فعالیت می‌کنند و مقدار زیادی از هزینه‌ های انرژی که باید در طول ماه پرداخت شود، به این بخش اختصاص می‌یابد؛ از این رو در صورتی که بتوان میزان هدر رفت انرژی را در موتورخانه‌ ها کاهش داد، در طول زمان به راحتی بار هزینه‌ ای خانواده‌ ها و ساکنین کاهش می‌یابد.

عایقکاری تاسیسات موتورخانه همان کاری است که بدین منظور باید انجام داد. برای این که بدانید چگونه عایق کاری موتورخانه را انجام دهید یا از چه نوع عایقی با چه هزینه‌ ای استفاده کنید، باید اطلاعات مناسبی در این مورد داشته باشید.


عایقکاری تاسیسات موتورخانه

ممکن است تصور کنید که عایق کردن موتورخانه‌ ها کاری است که باید در صورت لزوم یا اگر دوست داشتید انجام دهید. جالب است بدانید که اصلاً اینگونه نیست و این موضوع به قدری مهم است که در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان به عنوان یکی از فاکتور های ضروری در ساختمان از آن یاد شده است. بهتر است که کمی هم از مزایای عایق کاری موتورخانه بدانید:


• جلوگیری از اتلاف حرارتی

هنگامی که نصب عایق موتورخانه انجام نگرفته باشد، اتلاف حرارتی زیادی در لوله‌ هایی که آب گرم را انتقال می‌دهند اتفاق می‌افتد. با نصر عایق حرارتی، تبادل حرارت فقط در بخش‌ هایی که لازم است مانند رادیاتور، شوفاژ، منبع آب گرم و سیستم‌ های گرمایشی اتفاق می‌افتد. بدین صورت حرارت برای مکان‌ های مناسب صرف می‌شود.


• بازده انرژی بالاتر

یکی دیگر از دلایلی که استفاده از عایق‌ های موتورخانه را ضروری می‌کند، بازده انرژی بالاتر است. میزان انرژی که برای گرم کردن محیط به کار می‌رود، با گرمای محیط همسان خواهد بود و همین عامل هم سبب می‌شود تا میزان انرژی مصرفی با گرمای ایجاد شده بازدهی بالایی را نشان دهند.

پس به همان اندازه که هزینه می‌کنید، از گرمای موتورخانه هم استفاده می‌کنید. در صورتی که اگر عایق کاری انجام نشود، این مشکل وجود دارد که میزان زیادی از حرارت هدر می‌رود و طبیعتاً برای دریافت گرمای کافی از سیستم، باید انرژی بیشتری صرف شود. در اصل عایقکاری تاسیسات موتورخانه بیش از 20 درصد از مصرف انرژی ساختمان را کم می‌کند.


• جلوگیری از استهلاک سیستم موتورخانه

هنگامی که موتورخانه عایق نشده است، هدر رفت انرژی باعث می‌شود تا مدت زمان فعالیت آن به مراتب بیشتر شود و همین امر هم سبب استهلاک ابزار و سیستم‌ هایی می‌شود که در این بخش کار می‌کنند. این عامل سبب می‌شود تا عمر موتورخانه و دستگاه‌ هایی که در آن وجود دارند کمتر شوند.

با توجه به مواردی که گفته شد، هزینه عایقکاری موتورخانه نه تنها جبران می‌شود، بلکه جلوی هزینه‌ های بسیار بیشتری را هم در آینده و به مرور زمان خواهد گرفت.


انواع عایق برای لوله‌ های موتورخانه

عایقکاری موتورخانه را می‌توان با مواد مختلفی انجام داد. فاکتور های متعددی مانند چگالی عایق، ضریب تابش سطح، ضریب انتقال حرارتی، مقاومت در مقابل بخار و ... بر روی انتخاب نوع عایق مؤثر هستند. در ادامه رایج‌ ترین انواع عایق حرارتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم که عایقکاری حرارتی موتورخانه بر اساس آن انجام می‌شود.


پشم معدنی برای نصب عایق موتورخانه

پشم سنگ و پشم سرباره از انواع پشم‌ های معدنی هستند که از الیاف غیر ارگانیک تولید می‌شوند. این پشم‌ ها با رزین ارگانیک به همدیگر متصل می‌شوند. این مواد مقاومت حرارتی بالایی دارند و می‌توان روی لوله‌ های صنعتی مختلف آن‌ ها را قرار داد. این مواد هم عایق حرارتی، صوتی و ضد حریق هستند.


پشم شیشه

این ماده هم از الیاف غیر ارگانیک شیشه تولید می‌شود و با رزین ارگانیک به همدیگر اتصال می‌یابند. این مواد هم همانند عایق‌ های پشم معدنی در عایق‌ های صوتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.


عایق الاستومری برای عایقکاری موتورخانه

عایق الاستومری کانال تاسیسات نیز به کمک نوعی فوم انعطاف‌ پذیر که از موادی نرم ساخته شده است انجام می‌گیرد. این نوع عایق از لاستیک الاستومر از فوم‌ های پلی‌اتیلن، EPDM یا NBR ساخته شده است.

در اصل عایق‌ های الاستومری به عنوان عاق سرد محسوب می‌شوند نسبت به نفوذ بخار مقاومت بسیار زیادی هم از خود نشان می‌دهند. از این رو نیازی به پوشش بخار خارجی نخواهند داشت.

از مزایای دیگری که برای این نوع مواد عایقکاری موتورخانه می‌توان نام برد، تابش مناسب سطح لاستیک در کنار بخار عالی آن‌ ها، عایق الاستومری را به عنوان یک عایق ایده‌ آل و با ضخامت کم برای لوله‌ های سرد کرده است. البته از فوم‌ های الاستومری و XPE در خطوط لوله گرم و برای عایق الاستومری کانال تاسیسات استفاده می‌شود.


انواع فوم صلب

فوم‌ های صلب پلیمری را هم در عایق کاری لوله‌ ها به کار می‌گیرند. فوم‌ هایی مانند پلی ورتان، پلی‌ استایرن از این دسته هستند. ضریب انتقال حرارت در این نوع فوم بسیار پایین است. البته خواص ضد آکوستیکی آن‌ ها نیز بسیار کم است. این فوم‌ ها به صورت تزریقی یا در نوع پیش شکل‌ های آماده و در ابعاد استاندارد لوله در بازار قابل دسترسی هستند.

برای عایقکاری حرارتی موتورخانه از انواع مختلف مواد عایق می‌توان بهره برد. البته به نظر می‌رسد عایقکاری توسط فوم‌ های انعطاف‌ پذیر از نوع الاستومری طرفداران بیشتری دارد و افراد بیشتری استفاده از آن را توصیه می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق تخصصی نفت و گاز با کارشناسان ما تماس بگیرید.


چگونگی نصب عایق موتورخانه با عایق الاستومری

هنگامی که می‌خواهید عایق الاستومری کانال تاسیسات یا لوله‌ ها را انجام دهید، باید ابتدا روش انجام آن را بدانید. این عایق‌ ها هر چند نسبت به پشم سنگ یا پشم شیشه قیمت بالاتری دارند؛ اما مزایای بیشتری برای عایق کاری این تاسیسات خواهند داشت.

عایق‌ های الاستومری به پوشش اضافی نیازی ندارند و نسبت به انواع ارزان‌ تر عایق، کیفیت و پایداری بالاتری را هم از خود نشان می‌دهد. مقاومت حرارتی بالا، نصب آسان، مقاومت در برابر جذب رطوبت و ... هم باعث شده است تا عایق الاستومری طرفداران بیشتری داشته باشد.

از طرفی این عایق‌ ها به علت انعطاف‌ پذیری بالایی که دارند، برای محیط با فضای کاری کم، بهترین انتخاب هستند و نصب آن‌ ها راحت‌ تر است.

این نوع عایق در دو گونه رول شده و لوله‌ ای در اندازه و ضخامت مختلف وجود دارند. برای چسباندن آن‌ ها از چسب‌ های مخصوصی استفاده می‌شود. به علاوه برای پوشش درز های آن هم از نوار های درزگیر مخصوص برای عایق الاستومری بهره می‌برند.

برخی از این نوع عایق‌ ها دارای یک لایه چسب در پشت آن هاست که مسلح نخ دار است و با باز کردن لایه کاغذی چسب، به راحتی می‌توان عایق را به سطح مورد نظر چسباند. نصب عایق موتورخانه به همین راحتی توسط این نوع عایق امکان‌ پذیر است.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق تهویه مطبوع هستید به این صفحه مراجعه کنید.


هزینه نصب عایق موتورخانه

یکی از عواملی که برای مشتریان عایق کاری مهم است، هزینه نصب عایق موتورخانه است که سعی می‌کنند تا از ابتدا در مورد آن اطلاعات داشته باشند. این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن‌ ها شامل موارد زیر هستند.

• نوع متریال مورد استفاده برای عایقکاری حرارتی موتورخانه: این عامل در هزینه نهایی مؤثر است. هر چه از مواد عایق با قیمت بالاتر استفاده کنید، قطعاً هزینه‌ های بالاتری را هم در نهایت باید بپردازید.

• استفاده از روکش روی عایق: گاهی اوقات مشتری می‌خواهد پس از نصب عایق، یک روکش ورق آلومینیوم یا روکش مل و ماستیک روی آن قرار دهد. این کار عایق کاری را بهتر و با پایداری بیشتری می‌کند. در عوض هزینه نصب عایق موتورخانه بیشتر می‌شود.

• ضخامت لوله‌ ها و بزرگی تاسیسات: از دیگر مواردی که بر روی هزینه عایقکاری تاسیسات مؤثر است، ضخامت لوله‌ ها و میزان بزرگی تاسیسات و در کل موتورخانه است. در این صورت میزان مواد مصرفی و هزینه‌ ها افزایش می‌یابد.

• دستمزد تکنسین تأسیساتی: افرادی که کار نصب عایق موتورخانه را انجام می‌دهند، با توجه به حجم کار و تعرفه‌ هایی که دارند، هزینه دستمزد را هم روی این کار محاسبه می‌کنند؛ از این رو باید هزینه دستمزد تکنسین‌ ها را هم روی این موارد در نظر بگیرید و در هزینه نهایی تأثیر دهید.

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به چسب مایع مخصوص عایق را در اختیار شما قرار دهد.


نکات مهم در زمینه عایقکاری موتورخانه

هنگامی که می‌خواهید کار نصب عایق را در موتورخانه و تاسیسات آن انجام دهید، باید نکاتی را هم در نظر داشته باشید:

• سطح کار کاملاً قبل از عایق کاری تمیز شود.

• درز جدایش دو سر عایق باید درزگیری شود و این کار بدون فشرده شدن عایق انجام گیرد.

• از عایق‌ هایی که در معرض نور خورشید هستند از روکش استفاده شود؛

• اگر تاسیسات دارای اشکال پیچیده است باید از شابلون هندسی مناسب برای آن‌ ها استفاده شود؛

• ضخامت عایق باید متناسب با اصول شرکت سازنده عایق و متناسب با دمای کاری محیط انتخاب شود.

علاوه بر مواردی که گفته شد، این کار را باید به افراد متخصص و کارآزموده بسپارید تا بهترین نتیجه را از عایقکاری موتورخانه و تاسیسات آن دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایقکاری تاسیسات موتورخانه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق کافلکس هستید به این صفحه مراجعه کنید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید