Menu
مشاور آنلاین

نسل جدید عایق

Scroll Down

آشنایی با نسل جدید عایق ها

یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که همواره در کمین ساختمان‌ها است، نم و رطوبت است. انسان از دیرباز با این مشکل روبه‌رو بوده و به‌دنبال راهی تا محل زندگی خود را از آسیب نم و رطوبت، و همچنین نفوذ گرما و سرما دور نگه دارد. هر چند سال یک بار شیوه‌هایی جدید برای عایق‌بندی سازه‌ها از طرف کارشناسان و متخصصان ارائه می‌شود. اینک نسل جدید عایق ها زندگی ما را آسان‌تر از پیش کرده و نگرانی دیرینه ما را برطرف ساخته است.

با ما در بررسی نسل جدید عایق ها همراه باشید.

عایق رطوبتی چیست؟

عایق رطوبتی را همه ما می‌شناسیم. عایق‌های رطوبتی موادی هستند که در کف و سقف خانه‌‌ها، حمام‌ها، سرویس‌های بهداشتی، استخرها و بخش‌های دیگر سازه‌ها به کار می‌روند. نقش عایق‌های رطوبتی جلوگیری از نفوذ آب و نم به داخل ساختمان یا به فضاهای کناری و طبقه‌های زیرین است. عایق‌های رطوبتی سنتی همواره ساکنان ساختمان‌ها را دچار مشکلات مختلفی ساخته‌اند. اما نسل جدید عایق های رطوبتی پایداری و ماندگاری بیشتری نسبت به عایق‌های سنتی دارند.

نسل جدید عایق رطوبتی:

انواعی از عایق نسل جدید برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان وجود دارد که با توجه به محل مورد استفاده می‌توان از هریک از آنها استفاده کرد.

1- عایق رطوبتی اصلاح‌شده کوپلیمری:

عایق رطوبتی کوپلیمری از نمونه‌های نسل جدید عایق رطوبتی است که در آب‌بندی بخش‌های مختلف سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع عایق نانوپلیمری MCI به‌عنوان جایگزینی برای ایزولاسیون و قیرگونی هم شناخته شده است. عایق دوجزئی کوپلیمری از دو بخش پودری و مایع تشکیل شده است. پس از مخلوط کردن این دو جزء می‌توان آن را برای آب‌بندی استخرها، مخزن‌های آب، سرویس‌های بهداشتی و پشت‌بام‌ها به کار برد.

نوع الیاف‌دار عایق کوپلیمری هم ساخته شده، که با کد RCI به بازار عرضه می‌شود. نسل جدید عایق رطوبتی الیاف‌دار کوپلیمری مقاومت کششی بیشتری از نمونه ساده آن دارد. همچنین این عایق ترک‌های ریز موجود در سطح سیمان و بتن را بهتر از مدل ساده آن می‌پوشاند. عایق‌های پلیمری پوشاننده‌های بهتری نسبت به عایق‌هایی بر پایه قیرگونی و ایزوگام هستند.

2- عایق رطوبتی نانو نسل جدید:

عایق نسل جدید نانو بر پایه عایق‌های قدیمی نانو، اما با رزین‌های اکریلیک ساخته می‌شوند. نسل جدید عایق های رطوبتی نانو جایگزین خوبی برای روش‌های ایزولاسیون ساختمان هستند. از این نوع عایق می‌توان برای آب‌بندی همه سطوح سیمانی، بتنی و... استفاده کرد.

نسل جدید عایق های رطوبتی نانو به دو روش اجرا می‌شوند:

* روش اجرای سرد:

در این روش اجرا نیازی به گرما دادن ماده نیست. ماده اصلی عایق که به‌صورت پودر و مایع تولید شده، با هم ترکیب می‌شوند و عایق را می‌سازند. این نوع عایق‌ها مناسب استفاده در استخرها و پشت‌بام‌ها هستند.

* روش اجرای گرم:

عایق‌های گرم‌اجرا نوعی از عایق‌ها هستند که پیش از عایق‌کاری باید گرم شوند. ایزوگام جزو این دسته از عایق‌ها به شمار می‌رود.

عایق حرارتی چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ساخت سازه‌ها نفوذ گرما به داخل ساختمان است. عبور گرما و حرارت خورشید از دیوارها باعث گرم شدن فضای سازه‌ها شده و نیاز به انرژی زیادی برای خنک کردن آنها است. این مسئله در محیط‌های صنعتی و دستگاه‌ها و ابزارهای مختلف هم اتفاق می‌افتد.

عایق حرارتی نوعی ماده نارسانا است که از انتقال گرما، چه در داخل و خارج سازه، و چه در محیط‌های صنعتی و مخزن‌های صنعتی جلوگیری می‌کند. نسل جدید عایق حرارتی سازه‌ها و سایل مختلف را بسیار بیشتر از پیش در برابر گرما و حرارت محفوظ نگه می‌دارد.

نسل جدید عایق حرارتی:

عایق‌های حرارتی نسل جدید نیز در چند نمونه مختلف ساخته شده‌اند:

1- عایق حرارتی الاستومری:

عایق الاستومری را می‌توان نسل جدید عایق حرارتی، و یکی از بهترین عایق‌های حرارتی در صنایع مختلف دانست. از این عایق نسل جدید در سیستم‌های خورشیدی، چیلرها، سیستم‌های تهویه هوا، تجهیزات دریایی، صنایع نفت و پتروشیمی و بسیاری دیگر از صنایع استفاده می‌شود.

نسل جدید عایق های الاستومری تنها در برابر حرارت نارسانا نیستند. این عایق‌های کارآمد در برابر رطوبت و بخار آب هم کارایی بسیار دارند. عایق‌های الاستومری دارای پوششی از آلومینیوم هستند که عملکرد بهتر آنها را تضمین کرده است. وزن عایق الاستومری بالا نیست، اما این عایق‌ها حجم بالایی دارند. بدین ترتیب هزینه جابه‌جایی آنها، و درنتیجه قیمت نهایی آنها بالا درمی‌آید.

این نمونه از عایق‌های حرارتی در شکل‌های مختلف رولی و لوله‌ای، و برای کاربردهای مختلف ساخته می‌شوند.

2- عایق حرارتی نانو:

عایق نسل جدید نانو نوعی از عایق‌های حرارتی است که به‌صورت رنگ ساخته می‌شود. رنگی که بر روی سطوح مختلف زده می‌شود و نقش عایق حرارتی بسیار خوبی برای آنها بازی می‌کند. ضریب انتقال حرارتی این رنگ بسیار پائین است و زدن آن بر روی سطوح فلزی از هدر رفتن انرژی حرارتی جلوگیری می‌کند.

رنگ عایق حرارتی که از نسل جدید عایق ها به شمار می‌رود، برای مکان‌هایی که هدررفت انرژی بسیار مهم است، مانند موتورخانه‌ها، مرغداری‌‌ها، گاوداری‌ها، تانکرهای مواد سوختی و فضاهای بسیار دیگر استفاده می‌شود. این رنگ بدون آلودگی، و دوستدار محیط زیست است. رنگ نانوی عایق حرارتی بر پایه پلیمرهایی بر پایه آب و ذرات نانو ساخته شده است.

این محصول جزو جدیدترین محصولات نانو در دنیا است که برتری بسیاری نسبت به عایق‌های سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌های مختلف دارد. از این محصول می‌توان در سیستم‌هایی با دمای 250 درجه سانتی‌گراد استفاده کرد. تجهیزاتی که شامل دیگ‌های بخار، تانک‌های روغنی، خط‌های لوله انتقال بخار، آب گرم و سایر مایعات، شیرهای تحت فشار و... است.

3- عایق حرارتی سیلیکا آیروژل:

عایق سیلیکا آیروژل نوعی دیگر از نسل جدید عایق حرارتی است. آیروژل‌ها از ذرات نانویی تشکیل شده‌اند که در شبکه‌ای سه‌بعدی به هم پیوسته‌اند. این ذرات ساختاری پرروزنه به وجود آورده و تبدیل به موادی سبک با تخلخل 99 درصد شده‌اند. اندازه روزنه‌های عایق نسل جدید سیلیکا آیروژل 2 تا 50 نانومتر است. بدین ترتیب این مواد دارای کمترین هدایت حرارتی در میان مواد مختلف شده‌اند.

سیلیکا آیروژل در دو شکل مختلف گرانولی و بلنکت، یا پودری و پتویی ساخته می‌شود. گرانول‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم در بین مواد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. همچنین می‌توانند به مواد دیگری مانند گچ، سیمان، رنگ و فوم‌های مختلف افزوده شوند. پودر آیروژل به‌سادگی با آب ترکیب می‌شود، اما پس از به‌کارگیری، آب‌گریز است. این پودر جانشین بسیار خوبی برای انواع فوم سیلیکا است.

فرم بلنکت یا پتویی آیروژل‌ها می‌تواند همانند پشم سنگ، اما با کارایی بسیار بیشتر، و در صنایع مختلف به کار رود. آیروژل‌ها کاربردهای بسیاری دارند. از آنها می‌توان در صنایع نظامی، فضایی، دفاعی، شیمیایی، نفت و گاز، پتروشیمی و صنایع دیگر استفاده کرد.

عایق برودتی چیست؟

همان‌طور که عایق حرارتی از انتقال گرما جلوگیری می‌کند، عایق برودتی هم ماده‌ای است که از ورود و خروج سرما در درون سازه یا وسایل مختلف جلوگیری می‌کند. وجود عایق برودتی اهمیت زیادی برای صنایعی مانند سردخانه‌ها دارد. نسل جدید عایق برودتی مواد نارسانایی با قابلیت‌های بیشتر از پیش ساخته است.

نسل جدید عایق برودتی:

عایق‌های برودتی نسل جدید در انواع مختلفی ساخته شده‌اند:

1- عایق برودتی الاستومری:

عایق الاستومری را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین و پرکاربردترین مواد در نسل جدید عایق برودتی نام برد. عایق‌های الاستومری دارای ساختار سلولی بسته و انعطاف‌پذیری بالا هستند. ماده اصلی عایق الاستومری نیتریل فوم است. ضریب مقاومت این ماده در برابر بخار آب و حرارت بسیار بالا است. از این نوع عایق نسل جدید در تاسیسات ساختمانی، کانال‌ها، بویلرها، لوله‌های سرد و گرم، سقف سوله‌ها، چیلر، لوله‌‌های انتقال نفت و گاز، سیستم‌های تهویه و... استفاده می‌شود.

عایق‌های الاستومری قیمت بالاتری نسبت به عایق‌های سنتی مانند پشم شیشه و پشم سنگ دارند. عایق الاستومری در دو شکل رولی و لوله‌ای ساخته می‌شود.

* عایق الاستومری رولی:

عایق‌های رولی الاستومری با ضخامت 6 تا 50 میلی‌متر ساخته می‌شوند.

* عایق الاستومری لوله‌ای:

عایق‌های الاستومری لوله‌ای با درازای 2 متر و قطر 6 تا 114 میلی‌متر ساخته می‌شوند.

2- عایق برودتی آنتی یووی (Anti-UV):

عایق برودتی آنتی یو‌وی به عایق کراسلینگ XPE هم معروف است. این نمونه از نسل جدید عایق برودتی به شکل لوله‌ای با روکش‌های خاصی که خاصیت آنتی یو‌وی دارند، ساخته می‌شوند. عایق‌های آنتی یووی کراسلینگ در رنگ‌های مختلف به بازار ارائه می‌شود. این نوع عایق‌ها برای عایق‌کاری انواع لوله‌های مسی از سایز 3 سانتی‌متر به بالا، و لوله‌های انتقال آب و مایعات دیگر از سایز 1.6 میلی‌متر به بالا ساخته می‌شود.

عایق برودتی کراسلینگ ضد نور خورشید و پرتوهای آسیب‌زای آن است. مقاومت شیمیایی این عایق در برابر روغن‌ها، اسیدها، بازها، مواد نفتی و آب دریا قابل توجه است. جذب آب عایق آنتی یووی بسیار پائین است و مقاومت زیادی در برابر رطوبت و پوسیدگی دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این ماده، کندسوز بودن و خاصیت خاموش شدن خودبه‌خودی است.

از دیگر برتری‌های این نسل جدید عایق برودتی می‌توان مقاومت تخریبی بسیار بالای آن را نام برد. نصب آسان و نیاز نداشتن به هر نوع پوشش، از ویژگی‌های این عایق برودتی است. از کاربردهای عایق کراسلینگ می‌توان به عایق‌کاری لوله‌های آب، تهویه مطبوع، لوله‌های مسی و فولادی، اسپیلت‌ها، سردخانه‌ها و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی اشاره کرد.

سخن پایانی:

نسل جدید عایق ها می‌تواند زندگی مردم دنیا را آسان‌تر کند. با بهره‌مندی از نسل جدید عایق های رطوبتی می‌توان سازه‌ها را در برابر هرگونه نفوذ آب و رطوبت ایمن کرد. نسل جدید عایق حرارتی کارکردی چندگانه در مناطق مسکونی و در صنعت دارد. این نوع از مواد نارسانا تاثیر زیادی در زندگی انسان‌‌ها، و همچنین کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارند. نسل جدید عایق برودتی نیز علاوه بر آسان ساختن زندگی انسان‌ها، صنایع بسیاری را از آسیب هوای گرم محفوظ نگه می‌دارد.

در یک کلام، پیشرفت فناوری در ساخت عایق‌های نسل جدید، زندگی امروز مردم دنیا را آسان‌تر ساخته است.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید