سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق cryogenic سردخانه

Scroll Down

عایق cryogenic سردخانه از تولیدات صنعتی بخش عایق‌ ها در قسمت برودتی است. بسته به دمای مورد استفاده برای این محصول محدوده دمایی مشخص و نیز مصارف معینی تعریف شده است.

بیشترین کاربرد این محصولات در عایق کاری سردخانه بوده و نقش مهمی نیز در خنک‌ساز ها و یخچال‌ ها ایفا می‌کنند.

از ویژگی‌ های این محصولات می‌توان به ضریب نفوذ بسیار پایین آب و بخار آب در آن ها اشاره کرد که مانع از چگالش یا تبرید در آن ها می‌شود و این محصولات را مناسب استفاده در عایق بندی سردخانه و یخچال می‌کند.

در نوشتار پیش رو به معرفی این محصولات و کاربرد های آن ها می‌پردازیم.

با ما همراه باشید.


عایق cryogenic سردخانه چیست؟

عایق‌ ها نقش مهمی در صنایع برودتی و سردخانه‌ های امروزی ایفا می‌کنند. هنگامی که صحبت از رساندن دما به درجات بسیار پایین و زیر صفر در میان باشد، کاربرد عایق‌ هایی با ویژگی‌ های صنعتی و مهندسی شده اهمیت خود را بیشتر و بهتر آشکار می‌کند.

در جوامع شهرنشین امروزی نگهداری از متریال گوناگون به‌ویژه مواد غذایی نیازمند تهیه و تدارک تجهیزاتی است که بتوانند دمای مطلوب را برای حفظ سالم و بهینه آنها فراهم آورند. سردخانه‌ های بزرگ صنعتی، یخچال‌ ها و خنک‌ساز ها از مصرف کنندگان اصلی ملزومات عایق های سرد هستند.

گرچه این ملزومات با نام عایق برودتی شناخته می‌شوند، اما دمای مفید برای محدوده کاربردی آنها بین 100 تا منهای 100 متغیر است. بر این اساس می‌توان از این نوع عایق cryogenic سردخانه در محدوده خطوط گرمایشی مانند شوفاژ ها و موتورخانه نیز (به شرط بالاتر نرفتن دما از این محدوده) بهره جست.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق سنتی پشم شیشه هستید به این صفحه مراجعه کنید.


آشنایی با تنوع عایق حرارتی سردخانه

عایق‌ های سرد یا برودتی به 3 دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

محصولات پلی یورتان یا PU، عایق‌ های سولار گلاش و عایق پلی استایرن

البته همان طور که بیان شد بهتر است این محصولات عایق را عایق حرارتی سردخانه بنامیم. زیرا محدوده دمای عملکرد آن ها به‌ گونه‌ ای است که در دما های نسبتا بالا و سیستم‌ های گرمایشی معمولی مانند شوفاژ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این بخش به بررسی هر یک از این نمونه‌ های عایق cryogenic سردخانه می‌پردازیم.


• عایق‌ های پلی یورتان:

این محصولات که با نام مخفف pu شناخته می‌شوند نخستین بار در 1930 به دنیای صنعت معرفی شدند. سرعت رشد و به‌کارگیری آن ها بسیار زیاد بود که دلیل آن را می‌توان کاربرد آن ها در صنایع رو به رشد یخچال‌ سازی و توسعه سردخانه‌ ها در آن زمان جستجو کرد.

نسل بعدی این عایق‌ ها با نام PIR در دهه 70 میلادی و با ایجاد تغییراتی در عایق‌ های ساخته شده از جنس پلی‌ یورتان‌ شکل گرفت که نسبت به نمونه‌ های قبل برتری‌ های آشکاری داشتند. با این وجود کاربرد پلی یورتان در ساخت انواع عایق برودتی با ظهور این محصولات پایان نیافت و امروزه کماکان ادامه دارد.


• عایق‌ های پلی استایرن:

این محصولات از جهت انتقال حرارت و به لحاظ عملکرد مفید تا حدودی ضعیف‌ تر از نمونه‌ های PIR بوده و در مقابل حرارت بسیار بالا و آتش کارایی چندانی ندارند. به همین دلیل از مواردی مانند صنایع گاز و پتروشیمی کنار گذاشته شده و صرفا در موارد محدودتر مانند ساخت و ساز های شهری و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.


• عایق‌ های سولار گلاس:

این محصولات جهت عایقکاری فرایند گرم و لوله‌ های بخار در زیر زمین یا شرایط روباز به کار گرفته می‌شوند. همچنین در عایق های سرد مخازن، لوله و تجهیزات بسیار سرد Cryogenic و نیز موارد نوسان دما از سرد به گرم و برعکس کاربرد دارند. در نهایت این ملزومات برای صنایع ساختمانی و لوله‌کشی‌ های داخلی ساختمان نیز به‌ کار گرفته می‌شوند.

در میان انواع عایق cryogenic سردخانه، حوزه وسیع کاری عایق‌ های سولار گلاس آن ها را به محصولاتی با مصارف عمومی و کاربرد های همه جانبه صنعتی و ساختمانی تبدیل نموده است.

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به عایق الاستومری آماده فلنج را در اختیار شما قرار دهد.


عوامل تاثیر گذار در انتخاب عایق cryogenic سردخانه

سردخانه‌ ها محل‌ های کاربردی و فعال هستند. حفظ شرایط ثابت برای این مکان‌ ها از جهات مختلف دارای اهمیت بوده و بر نتایج کار تاثیر گذار است.

بر این اساس می‌توان عوامل موثر بر انتخاب انواع عایق برودتی را در بندهای زیر مرور کرد:


• حجم و شرایط عایقکاری در محیط بسته یا باز:

بسته به نوع فضا و میزان عایقکاری مورد نظر برای هر مکان انتخاب نمونه مناسب شامل اشکال و موارد گوناگونی است. به‌ علاوه در فضاهایی با اشکال نامنظم نیاز به عایق‌ های تزریقی یا فوم‌ های گرم بیشتر احساس می‌شود.

انتخاب عایق با قیمت مناسب برای هر مورد با دیگری فرق داشته و اجرای حجم‌ های زیاد عایقکاری در نمونه‌ هایی با قیمت بالا به هیچ عنوان مقرون به‌صرفه نبوده و مورد تایید نیست.


• شرایط نصب:

نصب آسان همواره از اصول مستقیم و موثر بر انتخاب این ملزومات است. بسته به حجم عایقکاری و شرایط نصب، این مورد می‌تواند بر زمان کار و هزینه‌ های آن موثر باشد.


• دمای کارکرد شامل سرما و گرما:

از پارامتر های مهم در انتخاب و به‌ کارگیری عایق‌ های سرمایشی و گرمایشی می‌توان به موضوع دمای کارکرد اشاره کرد. عایق cryogenic سردخانه از نوع برودتی بوده و حالت بهینه عملکرد آن تا دمای منهای 40 درجه می‌رسد. در مورد عایق‌ های حرارتی نیز این دما تا 820 درجه قابل کنترل است که با نام عایق نسوز یا Refractor نامیده می‌شوند.


• خواص فیزیکی عایق حرارتی:

پایین بودن ضریب حرارتی یا بالا بودن مقاومت عایق آن را در برابر انتقال حرارت مقاوم‌ تر و آن را به محصولی مرغوب‌ تر تبدیل می‌کند.


• براورد قیمت و هزینه‌ ها:

این فاکتور از مهم‌ ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب و خرید عایق cryogenic سردخانه بوده و نقش مهمی در چگونگی تکمیل این پروسه دارد. این مورد شامل جزئیات زیادی است که هر یک به‌ نوعی در تعیین هزینه‌ ها موثرند. از جمله نیروی انسانی مجری کار، مواد لازم و تجهیزات به‌ کار گرفته شده در نصب عایق که می‌توانند نقش مهمی در کیفیت کار ایفا کنند.


 میزان دسترسی:

در بسیاری موارد قابل تهیه بودن ابزار و مواد لازم در عایقکاری سردخانه و سیستم‌ های برودتی نقش مهمی در انتخاب آن ها به‌عنوان گزینه‌ های مورد نظر ایفا می‌کند. در دسترس بودن اغلب به معنای قیمت مناسب نیز هست و انتخاب افراد را برای نوع عایق کاری سردخانه تحت تاثیر قرار می‌دهد.


• عمر مفید:

ماندگاری مفید عایق cryogenic سردخانه از موارد مهمی است که هنگام تهیه و نصب این مواد باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس و با هماهنگی سازندگان و عرضه کنندگان این مواد، عمر مفید آن ها مشخص بوده و قابل استعلام است.

به‌ علاوه عواملی نظیر تاثیر تابش اشعه ماوراء بنفش، رطوبت و دما و موارد مشابه بر انواع عایق های سرد با یکدیگر متفاوت است. آلودگی های میکروبی و قارچی نیز از عوامل تاثیر گذار بر این مورد هستند. اما از یاد نبریم که محدوده عمر مفید این عایق‌ ها حدود مشخصی است و در صورت افزایش بی‌رویه این زمان از کیفیت عملکرد آن ها کاسته می‌شود.


  قابلیت تعویض، استحکام در مقابل تجزیه و خوردگی، نور، حرارت و غیره:

بسیاری از عایق‌ های نسل قدیم و نمونه‌ های کلاسیک در برابر آسیب‌ های فیزیکی از مقاومت کمی برخوردار بودند و دچار آسیب می‌شدند. همچنین بروز خوردگی و تجزیه در آن ها ضمن کاهش تاثیر کاربردی آن ها، زمینه آلودگی‌ های زیست محیطی وسیعی را فراهم می‌آورد.

امروزه و با ورود نسل جدید عایق cryogenic سردخانه این مشکلات برطرف شده و این نوع عایق با قابلیت تعویض و مقاومت در برابر خوردگی، چنین آسیب‌ هایی را پدید نمی‌آورد.‌


• واکنش در برابر اشتعال و مواد تولید شده ناشی از آن:

استاندارد های مصوب درباره مقاومت انواع عایق برودتی در برابر اشتعال‌ پذیری و حریق حدود واکنش این مواد را در برابر آتش مشخص می‌کند. کاربرد این مواد در منازل مسکونی، مساجد، کتابخانه‌ ها و اماکن عمومی شامل این استاندارد ها بوده و اجرای آن ها الزامیست.


عایق کاری سردخانه: دلایل و ویژگی‌ ها

هدف از ساخت سردخانه‌ های صنعتی ایجاد فضایی با دمای بسیار پایین‌ تر از محیط اطراف و با اختلاف چشم گیر درجه حرارت نسبت به سیستم‌ های سرمایشی خانگی است.

نقش عایق cryogenic سردخانه در این فرایند جلوگیری از ورود و خروج دمای اطراف به داخل سیستم است که تاثیرات جانبی متعدد و متفاوتی به‌ دنبال دارد.

نخستین و اصلی‌ ترین این موارد شامل کاهش مصرف انرژی و ممانعت از اتلاف آن است. موردی که به‌ ویژه این روز ها و با توجه به بحران جهانی انرژی از ارزش زیادی برخوردار است. مورد بعد نیز بالا بردن عمر تجهیزات سردخانه ای ‌است که ارزش اقتصادی بالایی دارد.

برای این کار از چندین نوع عایق استفاده می‌شود که مهم‌ ترین آن ها شامل پلی یورتان و پلی استایرن منبسط شده است.

عایق cryogenic سردخانه پلی استایرن اغلب به شکل بلوک‌ و در دانسته های متفاوت تولید شده و نقش پوششی برای عایقکاری کف سردخانه را برعهده دارند.

این در حالی است که فوم‌ های فشرده پلی یورتان به‌ شکل ساندویچ پانل تولید و اغلب برای دیواره‌ ها و سقف سردخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سایر انواع عایق cryogenic سردخانه شامل پلی استایرن منبسط شده با گرافیت و پلی استایرن اکسترود شده هستند که در ضخامت‌ های مختلف برای این منظور به کار گرفته می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لوله خرطومی کومبی با کارشناسان ما تماس بگیرید.


سخن پایانی...

عایقکاری سردخانه با عایق cryogenic سردخانه از روش‌ های مدرن برای پیشگیری از اتلاف انرژی و ایجاد سرمایش لازم و کافی است که در چند دهه اخیر موارد استفاده فراوان و وسیعی یافته است. پلیمر های مصرفی، روش‌ کاربرد هر یک، ویژگی‌ های کاربردی و مواردی نظیر چگالی و ضخامت این مواد نیز هر یک به‌ نوبه خود در کیفیت این کار و قیمت آن موثرند.

انتخاب نمونه مناسب برای هر مورد در صورتی که با کارشناسی انجام شود نتایج بهتری را به‌دنبال خواهد داشت. همچنین برای براورد قیمت ساخت و عایقکاری سردخانه می‌توان با مراجعه به سایت فروش یا مشاوره با کارشناس از قیمت این تجهیزات و هزینه‌ های نصب مطلع شد.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید