سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق تخصصی نفت و گاز

Scroll Down

در این مقاله از سایت سانا عایق درباره عایق مخصوص پالایشگاهی توضیح دادیم همراه ما باشید.

به طور کلی می‌توان گفت در جهان امروزی برای انتقال نفت و گاز باید از خطوط لوله استفاده شود. در واقع بدون وجود خطوط لوله انتقال این مواد امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر آن استفاده از روش‌ های قدیمی و سنتی برای بازسازی و تعمیر خطوط لوله‌ ها هزینه زیادی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

همچنین این تعمیرات نیاز به زمان بسیار زیادی خواهند داشت. علاوه بر آن جریان عبوری از درون لوله‌ ها قطع خواهد شد که همه این موارد می‌تواند مشکل ساز باشد.

همان طور که گفته شد یکی از مهم‌ ترین مشکلات در پالایشگاه‌ ها یا لوله‌ های نفت و گاز ایجاد خوردگی است که در انواع مختلفی ایجاد می‌شود و شامل خوردگی حفره‌ ای، خوردگی یکنواخت، خوردگی میکروبی، خوردگی گالوانیک، خوردگی تنشی و... خواهد بود.

بنابراین باید از عایق تخصصی نفت و گاز برای جلوگیری از این خوردگی‌ ها استفاده شود. به همین دلیل از روش‌ های مختلفی برای حفاظت لوله‌ ها استفاده می‌شود که رایج‌ ترین آن ها را می‌توان روش کاتدی، پودر اپوکسی اتصال ذوبی، اتصال ذوبی دو لایه و همچنین اپوکسی اتصال ذوبی همراه با دمای اجرای پایین دانست.


عایق مخصوص پالایشگاهی


استفاده از عایق تخصصی نفت و گاز نه تنها برای لوله‌ ها بلکه در پالایشگاه‌ ها نیز اهمیت دارد. همان طور که می‌دانید در پالایشگاه‌ ها فرایند های متفاوتی انجام می‌شود. بنابراین اگر عایق کاری به خوبی انجام نشود شاهد اتلاف انرژی خواهیم بود. البته جالب است بدانید که عایق مخصوص پالایشگاهی همان عایق حرارتی است.

به طور کلی می‌توان گفت که در پالایشگاه‌ ها از مخازن مختلفی برای نگهداری مواد اولیه، انبار کردن فرآورده‌ های نفتی یا حتی انجام فرایند های میانی و پایانی استفاده می‌شود. البته ظرفیت مخازن متفاوت خواهد بود و فرآورده‌ های تولیدی در پالایشگاه‌ های مختلف نیز یکسان است.

اما همان طور که می‌دانید اصلی‌ ترین فراورده‌ ایی که از این پالایشگاه‌ ها استخراج می‌شود نفت و بنزین یا حتی گاز مایع خواهد بود. بنابراین استفاده از عایق مخصوص پایشگاهی اهمیت زیادی خواهد داشت. زیرا مانع هدر رفتن انرژی خواهد شد.


اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره نصب عایق موتورخانه هستید به این صفحه مراجعه کنید.


عایق کاری پالایشگاه


عایق کاری پالایشگاه، بخش بسیار مهمی از فعالیت‌های صنعت نفت و گاز است که هدف اصلی آن محافظت از تجهیزات، لوله‌ها و سازه‌های مرتبط با پروسه‌های پالایش نفت در برابر انتقال حرارت و انرژی است. این عایق‌ها، موادی متنوع از جمله فوم‌های پلیمری، مواد معدنی و فایبرگلاس را دربرمی‌گیرند که به شکل عایق حرارتی یا عایق صوتی نصب می‌شوند. در پالایشگاه‌ها که فرآیندهای پرحرارتی و پرفشاری چون تقطیر، تکثیر و هیدروژناسیون رخ می‌دهد، استفاده از عایق کاری بسیار مهم است.

اگر عایق کاری پالایشگاه‌ ها به درستی انجام نشود تجهیزات و قطعات دچار پوسیدگی و خوردگی خواهند شد. این موضوع می‌تواند خسارت مالی بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. همچنین وجود خوردگی باعث می‌گردد تا عمر تجهیزات پالایشگاهی کاهش پیدا کند.

همان طور که در بالا گفته شد برای عایق کاری به خصوص عایق تخصصی نفت و گاز از روش‌ های مختلفی استفاده می‌شود. بهترین نوع عایق پالایشگاه عایق صنعتی پشم سنگ است که به صورت خاص و ویژه برای پوشش دادن تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید عایق پشم سنگ مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد. پس برای عایق کاری پالایشگاه‌ ها بسیار مناسب خواهد بود.


عایق کاری ستون پالایشگاه


در واقع در پالایشگاه‌ های بزرگ برای تجزیه نفت خام و جدا سازی مواد دیگر نیاز به ستون‌ های ایستاده بسیار بزرگی است. مواد نفتی در داخل این ستون‌ ها با حرارت غیر مستقیم گرم خواهند شد و با توجه به جرم حجمی در قسمت‌ های مختلف تقسیم ‌بندی می‌شوند.

اما برای این که کیفیت فرایند جدا سازی مواد افزایش پیدا کند باید ستون‌ های تحت عایق حرارتی قرار بگیرند. یکی از بهترین گزینه‌ ها برای انجام عایق کاری ستون پالایشگاه استفاده از پشم سنگ است.

پس اگر به دنبال این هستید که عایق تخصصی نفت و گاز را در ستون‌ های پالایشگاه نیز انجام دهید بهتر است که از عایق پشم سنگ استفاده کنید. زیرا این کار باعث می‌شود تا دمای ستون‌ ها به صورت ثابت باقی بماند و عملکرد آن‌ ها بهتر شود.عایق بندی لوله‌ های نفت و گاز


همان طور که می‌دانید راه‌ های اصلی انتقال سیالات لوله‌ های نفت و گاز هستند که کمک می‌کنند تا این مواد به نقاط مختلف انتقال داده شوند. اما به هر حال عوامل مختلفی مانند باکتری‌ ها، مواد شیمیایی مختلف، آلودگی‌ های محیطی و ... باعث ایجاد فرسودگی و تخریب در لوله‌ های نفت و گاز خواهند شد.

بنابراین استفاده از عایق تخصصی نفت و گاز برای عایق کاری لوله‌ های انتقال دهنده مواد اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند‌. یکی از رایج‌ ترین روش‌ ها برای عایق کاری لوله‌ های نفت و گاز استفاده از پوشش‌ های آلی همچون پلی اورتان یا اپوکسی‌ ها خواهد بود.

در واقع عایق بندی لوله‌ های نفت و گاز باعث می‌گردد تا از تماس لوله‌ ها با محیط اطراف جلوگیری شود و در نتیجه از ایجاد خوردگی و فرسایش در لوله ها پیشگیری گردد.

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به عایق روکشدار مسلح را در اختیار شما قرار دهد.


قیمت عایق کاری پالایشگاه


بهتر است بدانید قیمت‌ عایق کاری پالایشگاه با توجه به نوع موادی که برای عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرد مشخص خواهد شد. مثلاً برای عایق تخصصی نفت و گاز بیشتر از پشم سنگ استفاده می‌شود.

پشم سنگ نوعی الیاف معدنی است که از دسته سنگ‌ های آذرین به شمار می‌رود. بنابراین برای تعیین قیمت پشم سنگ باید به مواردی مانند ضخامت پشم سنگ یا حتی وزن و کیفیت آن توجه گردد.


هزینه عایق کاری پالایشگاه همانند قیمت عایق کاری پالایشگاه با توجه به موادی که برای این کار استفاده می‌شود مشخص خواهد شد. علاوه بر آن در تعیین هزینه عایق تخصصی نفت و گاز عوامل دیگری مانند هزینه‌ های مربوط به پروژه همچون حق الزحمه کارگران و کارفرمایان، دستگاه‌ ها و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدت زمانی که برای این کار نیاز است و .... نیز باید در نظر گرفته شود.

توجه داشته باشید که هر چقدر تجهیزات و دستگاه‌ های موجود در پالایشگاه بیشتر باشد پس هزینه عایق کاری نیز بیشتر خواهد شد.عایق پشم سنگ مزایایی دارد؟


همان طور که گفته شد برای عایق تخصصی نفت و گاز بیشتر از پشم سنگ استفاده می‌شود. همان طور که می‌دانید ماشین آلات یا تجهیزاتی که در پالایشگاه‌ ها وجود دارند در محیط باز قرار می‌گیرند.

پس اکثر مخازن، ستون‌ ها و لوله‌ ها در برابر تغییرات آب و هوایی یا حتی در معرض تابش آفتاب قرار خواهند داشت که این موضوع به مرور زمان باعث ایجاد خوردگی یا فرسایش در آن ها خواهد شد.

بنابراین باید حتماً برای عایق بندی در این صنایع از محصولات با کیفیت استفاده شود‌. استفاده از عایق پشم سنگ که نوعی عایق حرارتی و صوتی است تجهیزات پالایشگاهی را در برابر نفوذ برف، باران، آب یا حتی تابش نور خورشید محافظت خواهد کرد.

به طور کلی عایق پشم سنگ مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل است که به عنوان عایق تخصصی نفت و گاز شناخته می‌شود. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


• این نوع از عایق‌ ها به صورت ویژه‌ ای باعث کاهش اتلاف انرژی خواهند شد.

• همچنین عایق پشم سنگ به گونه‌ ای از تجهیزات و ستون‌ ها محافظت می‌کند که حتی اگر دست با ستون‌ های تقطیر تماس پیدا کند هیچ گونه آسیبی نخواهد دید.

• از دیگر مزایای این نوع از عایق تخصصی نفت و گاز می‌توان به ثابت نگه داشتن دما در ستون‌ های پالایشگاهی اشاره کرد.

‌ همچنین عایق پشم سنگ باعث می‌گردد تا از گرم شدن مواد داخل لوله‌ ها یا حتی ستون‌ ها جلوگیری گردد.

• علاوه بر آن عایق پشم سنگ از خنک شدن مواد داخلی نیز پیشگیری خواهد کرد و باعث می‌گردد تا مواد به مدت زمان طولانی دارای دمای ثابتی باشند.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق صوتی سقف با کارشناسان ما تماس بگیرید.استانداردها و مقررات عایق نفت و گاز


 استانداردها و مقررات مرتبط با عایق‌های نفت و گاز ابتدایی‌ترین راهنمایی‌ها برای تضمین کیفیت، ایمنی، و عملکرد بهینه در صنعت نفت و گاز هستند. استفاده از استانداردهای مربوط به عایق‌ها، مشتمل بر استانداردهای ملی و بین‌المللی مانند ASTM، ISO، و API، به سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این صنعت کمک می‌کند تا فرآیندهای نصب، نگهداری و تعمیر عایق‌ها را به سرعت و با اطمینان خاطر انجام دهند.

سخن آخر:


خوردگی را می‌توان یکی از مخرب‌ ترین عوامل در پالایشگاه‌ ها و صنایع نفت و گاز دانست که سالانه هزینه‌ های بسیار زیادی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به این پالایشگاه‌ ها تحمیل می‌کند. به همین دلیل است که استفاده از عایق تخصصی نفت و گاز در صنایعی مانند پالایشگاه‌ ها اهمیت پیدا می‌کند. از جمله بهترین انواع عایق می‌توان به عایق حرارتی اشاره کرد. این عایق‌ ها علاوه بر جلوگیری از ایجاد خوردگی می‌توانند از هدر رفت انرژی نیز پیشگیری نمایند.

البته توجه داشته باشید که عایق کاری ستون‌ ها یا لوله‌ های نفت و گاز علاوه بر آن که از ایجاد فرسایش و خوردگی جلوگیری می‌کند مزایای دیگری نیز به همراه دارد که از جمله این مزایا می‌توان به ثابت نگه داشتن دما در ستون‌ ها، جلوگیری از گرم شدن یا خنک شدن مواد و.... اشاره کرد.

جالب است بدانید برای عایق حرارتی از پشم سنگ استفاده می‌کنند و این ماده علاوه بر عایق حرارتی به عنوان عایق صوت نیز شناخته می‌شود. به همین دلیل است که در پالایشگاه‌ ها و صنایع نفتی مورد تایید قرار گرفته است و بیشتر از دیگر انواع عایق‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق مخصوص پالایشگاهی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید