سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق فوم لوله مسی

Scroll Down

عایق فوم لوله مسی محصولی جدید برای محافظت از لوله‌های مسی در برابر عوامل مخرب خارجی است. در چند دهه اخیر نه‌تنها صنعت ساخت و ساز دچار تحول و پیشرفت‌ شده، بلکه امکانات و تاسیسات به‌کار رفته در سازه‌ های مدرن نیز شاهد تغییرات چشم‌گیری بوده است.

مس از فلزات غیرآهنی سنگینی است که به‌ دلیل ویژگی‌ های فیزیکی و شیمیایی منحصر‌ به‌ فرد، کاربرد‌ های فراوانی در صنایع گوناگون دارد. در عصر ما از این عنصر در مواردی نظیر الکترونیک، حمل و نقل، ساختمان‌ سازی، کشاورزی، دارو سازی، متالوژی و بسیاری صنایع دیگر استفاده می‌شود.

راه‌ اندازی اغلب دستگاه‌ هایی که در ساختمان‌ ها و تاسیسات صنعتی جدید مورد استفاده اختصاصی قرار می‌گیرد، به لوله‌ کشی‌ های انجام شده در آنها وابسته است. بنابراین در هر بخش از ساختمان لوله‌های متفاوتی متناسب با نوع کاربری به‌کار گرفته می‌شود.

امروزه کاربرد انواع لوله‌ مسی در بسیاری صنایع و تاسیسات ساختمانی، مناسب‌ترین گزینه برای انتقال مایعات و سیالات سرد و گرم به‌شمار می‌رود.

فلز گران‌بهای مس طی قرن‌ها نقش مهمی در صنایع مختلف ایفا نموده و وجود آن تاثیر زیادی در پیشبرد و توسعه صنایع مختلف داشته است.

در گذشته‌ای نه‌چندان دور استفاده از مس به مصارف خانگی و لوله‌ کشی‌ های ساده و ابتدایی محدود می‌شد اما امروزه دامنه استفاده از آن بسیار گسترده شده است. به‌گونه‌ای که فعالیت برخی صنایع به وجود این عنصر گران‌بها وابسته بوده و وجود آن به یکی از مهم‌ ترین الزامات کاربردی تجهیزات صنعتی پیشرفته تبدیل شده است.

امروزه از لوله‌های مسی به منظور آب‌رسانی و نیز خطوط تبرید در سیستم‌ های سرمایش، گرمایش و تهویه هوا استفاده می‌شود. این لوله‌ ها مقاومت بالایی در برابر عوامل مخرب طبیعی و شیمیایی داشته و ویژگی‌های مثبت فراوانی برای انتقال مواد دارد. علاوه بر این کارکرد اغلب دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی به وجود آن‌ها وابسته است.

برای این‌ که جریان ماده و انرژی توسط این لوله‌ ها به‌ درستی صورت گیرد، مواد موجود در درون لوله‌ها باید در شرایط مناسب دما و فشار باشند که این مورد با به‌کارگیری عایق فوم لوله مسی امکان‌ پذیر است.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق فوم الاستومری شیراز هستید به این صفحه مراجعه کنید.


مزایای عایق فوم لوله مسی

با توجه به کاربرد حیاتی عایق فوم لوله مسی در تاسیسات مختلف، بهتر است قبل از آشنایی با انواع آن و دلایل استقبال گسترده صنعت‌کاران از این عنصر با برخی ویژگی‌های این نوع لوله نیز آشنا شویم.

برخی از این مزایا عبارتند از:

قابلیت بازیافت و استفاده بدوت تاثیرات مخرب بر محیط زیست

بی نیاز از لوازم جانبی هنگام اتصال لوله‌ها به یکدیگر و قابل اجرا با لحیم‌کاری ساده

وزن بسیار پایین که موجب کاهش هزینه حمل و نقل نسبت به نمونه‌های دیگر لوله می‌شود.

مقاوم در برابر واکنش‌های شیمیایی و تغییر در ترکیب بامواد مختلف هنگام عبور از آن

مقاوم در برابر خوردگی و اشعه Uv

بی نیاز از نصب زانو به دلیل انعطاف‌ پذیری بالا هنگام نصب و در نتیجه تسریع عملیات لوله‌ کشی

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به عایق فوم کند سوز را در اختیار شما قرار دهد.


دلایل استفاده از عایق فوم لوله مسی

امروزه انتقال مواد اغلب توسط انواع لوله‌ صورت می‌پذیرد که در این بین نقش لوله‌های مسی از نمونه‌های دیگر لوله با متریال متفاوت پررنگ‌تر است. دلیل این انتخاب نیز همان‌گونه که پیشتر ذکر شد، خواص منحصر‌به‌فرد عنصر مس در مواجهه با مواد شیمیایی گوناگون و مقاومت آن در برابر واکنش‌های شیمیایی است.

در این بین بحث اتلاف انرژی هنگام انتقال مواد توسط لوله‌های فلزی، به یکی از مهم‌ترین موارد برای طراحان و مهندسین تبدیل شده است. بخش زیادی از اتلاف انرژی از طریق ورود و یا خروج گرما صورت می‌گیرد. به‌طور مثال اگر لوله حاوی موادی گرم‌تر از محیط خود باشد، گرما از سطح آن به محیط بیرون منتقل شده و محتوای لوله پس از انتقال، مقداری از دمای خود را از دست داده و بازدهی سیستم پایین خواهد آمد.

به این ترتیب اولین و مهم‌ترین دلیل نصب و استفاده از عایق فوم لوله مسی، پیشگیری از اتلاف انرژی و بالا بردن بازده تاسیسات و عملکرد مناسب آن‌ها است.

این عایق‌ها علاوه بر تعدیل دما به منظور کاهش نویز، پیشگیری از انتشار گاز سمی دی‌اکسید کربن و جلوگیری از فرآیند میعان نیز به‌کار گرفته می‌شوند. این عایق‌ها هم‌چنین از لوله‌ها در برابر ضربه، خوردگی و دیگر عوامل بیرونی نیز محافظت می‌کنند.


انواع عایق فوم لوله مسی

این عایق‌ها با توجه به متریالی که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود به مدل‌های مختلف و متنوعی تقسیم و با توجه به دمای عملیات در حال انجام انتخاب می‌شوند.

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب عایق مناسب مورد بررسی قرار می‌گیرد، قطر خارجی لوله (OD) بوده و در نمونه‌های مختلف اندازه آن متغیر است. در این بخش به معرفی چند نمونه از پرکاربرد‌ترین نمونه‌های عایق فوم لوله مسی می‌پردازیم:


عایق فومی:

این نوع عایق که با نام عایق لاستیکی نیز شناخته می‌شود، مناسب‌ترین گزینه برای استفاده در فضای باز بوده و از تابش مستقیم نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش به لوله مسی پیشگیری می‌کند. عایق فومی به‌صورت ورقه‌ای، لوله‌های ۲متری و یا رول‌هایی با متراژ بالا در بازار موجود است.


عایق کف خاکستری

در میان محصولات گوناگون، این نمونه از ارزان‌ترین نوع عایق بوده و در سایز‌ها و ضخامت متنوع به‌فروش می‌رسد. این مورد انتخابی ایده‌آل برای لوله‌کشی‌های خانگی است اما استفاده از آن در فضای باز مناسب نبوده و بازدهی مناسبی برای مصرف‌کننده نخواهد داشت.


عایق الاستومری

یکی از نمونه‌های موفق عایق‌ فوم لوله‌ مسی، الاستومری سلول بسته است که مزیت‌های زیادی نسبت به برخی نمونه‌های دیگر دارد. این نوع عایق از سلول‌های بسته‌ پر از گاز تشکیل شده و به همین دلیل در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد.

عایق الاستومری علاوه بر رطوبت از رشد قارچ و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در اطراف لوله نیز پیشگیری کرده و به طول عمر آن می‌افزاید.


عایق فوم رابر EPDM

این عایق از نمونه‌های پیشرفته با فرمولاسیون پیچیده است که از آن در بخش‌های مختلف ساختمان از جمله سقف، کف، دیوار‌ها و لوله‌های سرد و گرم تاسیسات استفاده می‌شود. بی‌نیازی به پوشش‌های اضافه هنگام به‌کارگیری، این نمونه ‌را به محصولی مناسب و مقرون‌به‌صرفه در دماهای پایین تبدیل کرده است.

عایق فوم رابر در صورت کاربرد توسط نیروی متخصص برای لوله‌های مسی با حرارت پایین دچار خوردگی نخواهد شد.


عایق فیبر معدنی یا پشم سنگ

عایق پشم سنگ از ذوب کردن سنگ بازالت و تبدیل آن به الیاف ریز در کنار مقادیر اندکی روغن و رزین تهیه می‌شود. این عایق به‌دلیل تحمل حرارت بسیار بالا و ضریب انتقال پایین، گزینه‌ای مناسب در عایق‌کاری سیستم‌های گرمایشی است.

نصب برخی از نمونه‌های تولید شده عایق فوم لوله مسی به دلیل دارا بودن لایه‌ای فویل چسب‌دار، راحت و سریع صورت می‌پذیرد.


عایق فنولی

این محصول از باکیفیت‌ترین نمونه‌های عایق‌های آلی است که از ترکیب فوم پلاستیکی به‌همراه رزین فنولیک تولید می‌شود. ضخامت پایین این عایق در کنار پایین بودن ضریب انتقال گرما، آن ‌را به عایقی مناسب برای مکان‌هایی با دمای بسیار بالا تبدیل کرده است.


عایق سلولار گلاس

از جدیدترین سیستم‌های عایق‌بندی که امروزه در صنایع مادر از جمله پتروشیمی، شرکت نفت و گاز و... موارد استفاده فراوانی دارد، سلولار گلاس یا فوم گلاس است. قابلیت‌های ویژه این محصول در استحکام و خمش بالا و هم‌چنین پیشگیری از جذب آب، موجب استقبال کاربران از آن شده است.

لازم به ذکر است عایق سلولار کلاس تنها عایق استاندارد برای کاربری سرد و گرم به‌صورت هم‌زمان بوده که در ضخامت‌های متنوع تولید می‌شود.


ویژگی‌ های فوم لوله کولر گازی

گرمایش زمین و افزایش آلودگی‌ هوا در چند دهه گذشته موجب استقبال مردم از کولر‌های گازی شده است. سیستم این کولر‌ها که جزو موفق‌ترین دستگاه‌های خنک‌کننده و تهویه هوا به‌شمار می‌روند، از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده که توسط خط لوله مسی با یکدیگر در ارتباط هستند.

به این ترتیب مایع مبرد پس از چگالش در یونیت خارجی، توسط لوله مسی وارد یونیت داخلی و پس از آن به فضای داخلی ساختمان دمیده می‌شود. در این بین فوم لوله کولر گازی گزینه مناسبی برای پیشگیری از میعان و هدررفت انرژی در طول مسیر است. این نوع عایق در سایز‌های مختلف و با ضخامت متفاوت در بازار موجود است.


قیمت عایق فوم لوله مسی

حدود پنجاه سال از ساخت اولین عایق‌های فومی و استفاده آن‌ها در تاسیسات گوناگون می‌گذرد. عملکرد موفقیت‌آمیز و برتری چشم‌گیری که با نمونه‌های دیگر عایق از جمله پشم شیشه و پشم سنگ داشته‌اند، آن‌ها را به یکی از پرفروش‌ترین محصولات تبدیل کرده است.

استفاده از عایق‌های باکیفیت و استاندارد موجب طولانی‌تر شدن عمر تاسیسات ساختمانی و در نهایت بالا رفتن کیفیت کلی سازه می‌شود. امروزه نمونه‌های مختلف این نوع عایق با قیمت‌های کاملا متفاوت در بازار مشاهده می‌شود. قیمت فوم لوله مسی رابطه مستقیم با کیفیت مواد سازنده داشته و در عایق‌هایی با متریال مرغوب، تفاوت قیمت محسوسی مشاهده می‌شود.

گرچه تولید برخی از این عایق‌ها در داخل کشور انجام می‌شود، اما به دلیل وارداتی بودن برخی تجهیزات و اقلام مورد نیاز، نوسانات بازار جهانی در قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی بی‌تاثیر نیست.


خرید عایق فوم لوله مسی

امروزه در بازار شاهد نمونه‌های مختلف عایق فوم الاستومری لوله با کاربرد‌های متفاوت هستیم. این محصولات در اندازه‌های مختلف طولی و با قطر متفاوت در بازار موجود است.

بهتر است خرید عایق‌ لوله مسی همانند دیگر تجهیزات مورد نیاز برای تاسیسات ساختمانی با دقت و حساسیت انجام شود.

تهیه این محصول از فروشگاه‌های معتبر در زمینه فروش مصالح ساختمانی و دارای نماد اعتماد، خریدی موفق را به‌همراه خواهد داشت. مسلما اگر خرید به‌صورت عمده صورت پذیرد، هزینه پرداختی نسبت به خرید جزئی پایین‌تر خواهد بود.

در حال حاضر خرید این محصول به‌صورت آنلاین نیز امکان‌پذیر است که بهتر است از طریق سایت‌های معتبر و مطمئن انجام شود.

استقبال سازندگان و مجریان طرح‌های بزرگ از عایق فوم لوله مسی، موجب ساخت نمونه‌های بی‌کیفیت با قیمت پایین شده است. گرچه خرید این محصولات با قیمت پایین در ابتدا هزینه کمتری برای سازنده به‌دنبال دارد، اما پوسیدگی پیش از موعد و نیاز به تعویض مجدد عایق‌ها، در مجموع به ضرر خریدار تمام خواهد شد.


سخن آخر

در عصر حاضر پیشگیری از اتلاف انرژی به منظور صرفه‌جویی در مصرف منابع طبیعی، به یکی از چالش‌های مهم بشر تبدیل شده است. در چند دهه اخیر رشد بی‌رویه جمعیت از سویی و محدود بودن منابع از سوی دیگر، موجب آغاز تحقیقات وسیعی در زمینه راه‌کار‌های پیشگیری از اتلاف انرژی شده است.

طراحی، ساخت و بهره‌گیری از انواع عایق در بخش‌های مختلف تاسیساتی و ساختمانی، تجربه موفقی است که در این سال‌ها به مرحله اجرا درآمده است. در این بین عایق‌بندی لوله‌ها نه‌تنها تاثیر زیادی در جلوگیری از اتلاف انرژی داشته، بلکه طول عمر و عملکرد دستگاه‌ها را به‌طور چشم‌گیری افزایش داده است.

با توجه به کاربرد فراوان لوله‌های مسی در بخش‌های مختلف، عایق فوم لوله مسی از محصولات مفید و تاثیرگذار در این زمینه بوده است.

استفاده از این محصول هم‌چنین تحول بزرگی در میزان مصرف انرژی و صرفه‌جویی در آن به دنبال داشته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق تهویه مطبوع با کارشناسان ما تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید