سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق فلکسیبل پتویی

Scroll Down


عایق فلکسیبل پتویی چیست؟

تغییرات دمایی و فصلی نیاز به عایق‌ کاری را حائز اهمیت می‌کند. این اهمیت به حدی است که هر خانه یا ساختمانی نیاز به چنین پوشش‌ دهی منظمی دارد. برای عایق‌ کاری محیط منزل باید از مواد مناسب کمک گرفت. ضمن اینکه زمان مناسب برای اجرای این فرآیند را پیش‌بینی نمود. عایق فلکسیبل پتویی از جمله عایق‌هایی است که برای تعدیل دمای محیط ساختمان‌های مختلف پیشنهاد می‌شود.

فصل بهار زمان مناسبی برای عایق‌کاری است. در واقع شما می‌توانید در این فصل بسیاری از تکنیک‌های خانه‌سازی یا مقاوم‌سازی را به‌راحتی اجرا کنید. در این حالت، عایق‌کاری محیط منزل می‌تواند از اقدامات مفید شما باشد.

عایق فلکسیبل پتویی یکی از رایج‌ترین عایق‌های نصب شده است. این نوع عایق به شکل رول عرضه می‌شود. در حالی که عایق بات در پانل‌های از قبل برش خورده موجود است، عایق پتویی به شکل رولی و بدون روکش ارائه می‌شود. در نتیجه می‌توان رول‌ها را در اندازه دلخواه برش داد و متناسب با فضای دلخواه درآورد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق کوبه ای صدا هستید به این صفحه مراجعه کنید.


چرا باید از عایق فلکسیبل پتویی استفاده کرد؟

از مزایای عایق پتویی باید به هزینه کمتر انرژی، راحتی در طول سال، کمک در حفظ دمای متعادل منزل و محیط کار، فواید زیست‌ محیطی، همچنین کاهش نویز ورودی از محیط بیرون، بین طبقات و اتاق‌های مختلف اشاره کرد.

رول‌ها معمولاً از فایبرگلاس، پشم معدنی، الیاف پلاستیکی و الیاف طبیعی مانند پنبه یا پشم گوسفند ساخته می‌شوند. اگر قرار است ناحیه عایق در معرض دید قرار نگیرد، مثلاً در زیرزمین به کار رود، می‌توانید چوب‌هایی با روکش‌های مقاوم در برابر آتش را به‌عنوان عایق تهیه و مورد استفاده قرار دهید.


عایق پتویی فلکسیبل را در کجا می‌توان نصب کرد؟

بسیاری از افرادی زمانی که با عملکرد عایق فلکسیبل پتویی آشنا می‌شوند، تمایل به استفاده از آن در محیط‌های مختلف پیدا می‌کنند. حال باید دید این عایق‌ها با چنین حجم و ابعاد دقیقاً برای چه فضاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ عایق پتویی معمولاً در فضاهایی بدون موانع زیاد مانند لوله‌ها یا سیم‌کشی‌ها که بین تیرها، تیرچه‌ها و ناودانی‌های فولادی قرار دارند، نصب می‌شود.

شما معمولاً از عایق فلکسیبل پتویی در مناطقی مانند دیوارها، کف و سقف ناتمام استفاده می‌کنید. این نوع عایق با توجه به اینکه در بین ناودانی‌ها و تیرها نصب می‌شود، اغلب در پروژه‎های ساختمانی جدید به کار می‌رود. همچنین می‌توانید از عایق پتویی به‌عنوان عایق حرارتی برای قسمت‌های داخلی خانه خود استفاده کنید. مثلاً اتاق زیر شیروانی یا انباری از مناسب‌ترین مکان‌ها برای نصب عایق فلکسیبل پتویی هستند.


مقاومت عایق فلکسیبل پتویی 

مقدار R در عایق‌های مختلف اهمیت بسیاری دارد. این عدد توصیف‌کننده مقاومت حرارتی یک عایق در برابر گرماست. بنابراین هر عایقی با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، از مقاومت کم یا زیادی در برابر گرما برخوردار است. مقدار R عایق فلکسیبل پتویی نیز به ضخامت آن بستگی دارد. این عایق دارای مقدار R در حدود R-2.9 تا R-3.8 در هر اینچ ضخامت است. عایق پتویی فایبرگلاس یا عایق batt با کارایی بالاتری وجود دارند که به ترتیب دارای مقدار R-3.7 و R-4.3 در هر اینچ ضخامت هستند.


مزایای عایق فلکسیبل پتویی 

عایق پتویی مزایای زیادی دارد، از جمله اینکه مقرون‌‌به‌صرفه و ارزان‌تر از عایق فوم است. نصب این عایق آسان است و می‌توان آن را به یک پروژه شخصی تبدیل کرد. سر و صدای بیرون و همچنین بین اتاق‌ها و طبقات مختلف داخل خانه شما را کاهش می‌دهد. بسیار کارآمد انرژی است و با محیط زیست سازگاری دارد.


آیا عایق پتویی برای مناطق معتدل مناسب است؟

اگر در مناطق معتدل زندگی می‌کنید، عایق فلکسیبل پتویی به احتمال زیاد یک ماده عایق ایده‌آل و بسیار موثر برای خانه شماست. با این حال، میزان عایق پتویی مورد نیاز شما نیز به نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی شما و بخشی از خانه که برای عایق‌کاری برنامه‌ریزی می‌کنید بستگی دارد. به‌عنوان مثال، اگر در نواحی معتدل ساکن هستید و می‌خواهید اتاق زیر شیروانی خود را عایق‌بندی کنید، به R-value از R-30 تا R-60 نیاز دارید.

اگر می‌خواهید کف اتاق را عایق‌بندی کنید، به R-value R-25 نیاز دارید. همیشه بهتر است برای مقاوم‌سازی خانه با یک پیمانکار حرفه‌ای صحبت کنید که بتواند نیازهای شما را ارزیابی کند و تشخیص دهد آیا عایق پتویی برای محیط منزل شما مناسب است یا خیر؟


مشخصات عایق فلکسیبل پتویی 

سازندگان اغلب یک روکش (مانند کاغذ کرافت، کاغذ فویل-کرافت یا وینیل) را به‌عنوان کندکننده بخار یا مانع هوا به آن متصل می‌کنند. رول‌هایی با روکش مخصوص مقاوم در برابر حرارت در عرض‌های مختلف برای دیوارهای زیرزمین که در آن عایق در معرض دید قرار می‌گیرد، موجود است. یک روکش نیز به تسهیل بست در هنگام نصب کمک می‌کند. با این حال، توصیه می‌شود در صورت عایق‌کاری مجدد روی عایق‌های موجود، از بات‌های بدون روکش استفاده کنید.

عایق‌های فلکسیبل پتویی در رول‌هایی تا 64 فوت عرضه می‌شوند. برخی از این عایق‌ها پتوهایی هستند که از قبل به طول‌های 4 فوت یا 8 فوت بریده شده‌اند. عرض‌های استاندارد برای آن‌ها 16 اینچ یا 24 اینچ هستند که این اشکال عایق را برای قاب‌های چوبی که از همان ابعاد بین گل میخ‌ها استفاده می‌کنند، ایده‌آل می‌سازند. ضخامت‌های این عایق عبارتند از 3 اینچ، 6 اینچ و 9 اینچ، اما یک اینچ برای کاربردهای خاص مانند اطراف آستانه و فضاهای باریک در داخل دیوارهای بنایی به کار می‌رود.


نصب و راه‌ اندازی عایق فلکسیبل پتویی

حداکثر عملکرد حرارتی یا R-value عایق پتو و batt به شدت به نصب صحیح آن‌ها بستگی دارد. بنابراین، بهتر است یک نصاب عایق تایید شده این کار را انجام دهد. اگر می‌خواهید این کار را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

برآورد هزینه کتبی را از چندین پیمانکار برای R-value مورد نیاز خود دریافت کنید. از شنیدن قیمت‌های نقل‌شده برای نصب با مقدار R معین که بیش از دو ضریب متفاوت دارند، تعجب نکنید. همچنین در صورت نیاز از پیمانکاران در مورد خدمات و هزینه‌های آب‌بندی هوا نیز سوال بپرسید.

برای ارزیابی نصب عایق بات ، می‌توانید ضخامت این عایق را اندازه‌گیری کنید و شکاف بین آن‌ها را بررسی کنید.

اگر می‌خواهید عایق را خودتان نصب کنید، دستورالعمل‌ها و اقدامات ایمنی لازم را به دقت دنبال کنید. سازنده عایق ممکن است دستورالعمل‌هایی را برای نصب آن‌ها ارائه دهد. همچنین باید کدهای ساختمان و آتش‌نشانی محلی خود را نیز بررسی کنید.


انواع عایق فلکسیبل پتویی 

عایق سنتی برای لوله‌ها معمولاً از فایبرگلاس قالب‌گیری شده ساخته می‌شود که انعطاف‌پذیری کمی به همراه دارد. این در حالی است که عایق فلکسیبل پتویی با انعطاف قابل توجهی طراحی و عرضه می‌شود.

Pyrogel XT :این نوع عایق‌ها برای فضاهای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند و عایق مقاوم در برابر گرما هستند.

Insul-Sheet: این نوع عایق‌ها برای فضاهای سرد مورد استفاده قرار می‌گیرند و عایق مقاوم در برابر سرما هستند.

عایق وینیل: چنین عایق‌های برای کاهش نویز و صدا مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسته به نوع موقعیت فواید زیادی به همراه دارند.

استفاده از این نوع عایق‌های انعطاف‌پذیر پیشرفته، اجازه می‌دهد تا بسترهای زیرین همچنان متورم شوند، حرکت کنند، خم شوند، تاب بخورند و همانطور که در نظر گرفته شده عمل کنند.


کاربرد های پتو های عایق انعطاف‌پذیر

پتوهای عایق می‌توانند برای حذف خاک اطراف شبکه آب در هنگام فرکینگ(فرم کوتاه شده‌ی شکست هیدرولیکی) استفاده شوند. کاربردهای بسیار دیگری نیز برای پتوهای عایق انعطاف‌پذیر وجود دارد. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

پتوهای عایق خرطومی انعطاف‌پذیر: هر شیلنگ بزرگی که شکل خمشی نامنظم دارد و نیاز به عایق‌بندی دارد، مانند شلنگ انتقال روغن داغ با این نوع عایق پوشش‌دهی می‌شود.

اجزای بزرگ با دمای بالا: هر جزء بزرگی که گرد بوده یا لبه‌های زیادی دارد و نیاز به پوشش عایق انعطاف‌پذیر دارد.

سیستم‌های پنل: هر سیستم پنلی که برای عملیاتی مثل بازرسی و نگهداری نیاز به دسترسی آسان دارد.

به طور کلی عایق فلکسیبل پتویی یک عایق گرم، عایق قابل حمل و جابجایی، ایمنی، صرفه‌جو در انرژی و دارای نصب آسان است. ضمن اینکه برای پوشش لوله‌های روغن، چیلر، آب داغ و کاهش سر و صدا و... نیز استفاده می‌شود.


تامین ایمنی و حفاظت با عایق‌ های فلکسیبل

بحث ایمنی در محیط‌های صنعتی همواره از اولویت بسیاری برخوردار است. اگر چه عایق‌های پتویی می‌توانند در تعدیل دمای محیط‌های مختلف گزینه مناسبی باشند اما در محیط‌های صنعتی در درجه اول برای حفاظت و ایمنی کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های آّب گرم یا داغ اگر در محیط کاری به‌خوبی پوشش داده شوند، حفاظت و ایمنی بالاتر می‌رود و مشکلی کارکنان را تهدید نخواهد کرد.

به حداقل رساندن خطر وقوع سوختگی یا جراحت در محل کار قیمتی ندارد. با استفاده از عایق فلکسیبل پتویی قابل حمل برای لوله‌ها، شیرها، دیگ‌ها و سایر اجزای داغ، می‌توان افرادی را که در تأسیسات صنعتی، املاک تجاری یا ساختمان شما مشغول به کار هستند، از سوختگی شدید حرارتی در امان نگه داشت. علاوه بر این، این نوع عایق‌ها برای بهبود زیبایی ظاهری لوله‌ها و اجزای محیط نیز طراحی شده‌اند.

هر محیط صنعتی با توجه به سختی و دشواری کار دارای قوانین و مقرراتی است. این قوانین و مقررات به کارفرمایان کمک می‌کند تا از آسیب‌های احتمالی و خطرات به وجود آمده در محیط کار جلوگیری کنند. برخی از استانداردها و قوانین محیط‌های صنعتی شامل موارد زیر است:

لوله‌های بخار و آب گرم: تمام لوله‌های بخار و آب داغ در فاصله 7 فوتی از کف یا سکوی کاری یا در فاصله 15 اینچی که به صورت افقی از پله‌ها، رمپ‌ها یا نردبان‌های ثابت اندازه‌گیری می‌شوند، باید با مواد عایق پوشانده شوند یا به گونه‌ای محافظت شوند که از تماس جلوگیری شود.

لوله‌های بخار: تمام لوله‌های حامل بخار یا آب گرم برای ماشین‌آلات پردازش یا سرویس، زمانی که در معرض تماس قرار می‌گیرند و در فاصله هفت فوتی از کف یا سکوی کار قرار دارند، باید با مواد عایق حرارتی پوشانده شوند یا به‌طور مناسب محافظت شوند.


خرید عایق فلکسیبل پتویی

عایق فلکسیبل پتویی با درجه مقاومت متفاوتی عرضه می‌شود. از این رو بسته به نوع شرایط و موقعیت می‌تواند کاربرد داشته باشد. برای خرید عایق فلکسیبل پتویی باید استانداردهای مهم آن‌ها را بشناسید. مثلاً باید ابتدا با متخصصان عایق صحبت و از آن‌ها نظرخواهی کنید. این عایق‌ها با توجه به نوع کاربردی که دارند، برای هر محیطی مناسب نیستند. در نتیجه نمی‌توانند شرایط ایده‌آل شما را فراهم کنند.

در گام دوم خرید نیز به شما توصیه می‌کنیم برای تهیه این عایق‌ها فروشگاه‌های معتبر را هدف قرار دهید. کیفیت مواد، عملکرد این عایق‌ها را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، در نتیجه هر نوع ناخالصی در مواد این نوع عایق می‌تواند ایمنی و حفاظت محیط را به‌خوبی تامین نکند. ضمن اینکه دوام کاری چندانی نیز نداشته باشد.


هزینه عایق فلکسیبل پتویی

عوامل مهم بر قیمت عایق فلکسیبل پتویی تاثیرگذار هستند. این عایق‌ها نیز بسته به نوع کیفیت، میزان پوشش‌دهی، ابعاد خریداری شده و... قیمت‌گذاری می‌شوند. اگر به دنبال پوشش با کیفیت این عایق‌ها هستید، مسلماً باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. البته بخشی از هزینه‌های این عایق مربوط به نصب و راه‌اندازی می‌شود. در هر حال پرداخت هزینه بالاتر با توجه به مزایایی که این نوع عایق‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند، بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.


جمع‌بندی

عایق‌های فلکسیبل پتویی یکی از انواع عایق‌های رایج و در دسترس است که برای پوشش‌دهی در فضاهای مختلف عرضه می‌شود. این عایق‌ها به شکل رولی عرضه می‌شوند و مشتریان می‌توانند با توجه به محدوده کاری خود از آن‌ها استفاده کنند. درجه مقاومت خوبی در برابر عوامل بیرونی دارند و میزان تحمل آن‌ها در برابر حرارت نیز کاملاً تعریف شده و مشخص است.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید