سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق صوتی سقف

Scroll Down

عایق صوتی سقف از کاربردی‌ ترین و پرمصرف‌ ترین انواع پوشش عایق صنعتی است. محصولی متنوع با کاربرد های وسیع در ساختمان‌ که نقش عمده‌ ای در کاهش سروصدا های مزاحم دارد. این بخش از ساختمان به‌ ویژه در بنا های آپارتمانی نقش مهمی در انتقال صدا از طبقات فوقانی به پایینی داشته و لازم است از نظر عایق‌ کاری کاملا مورد توجه قرار گیرد.

عایق ‌های صوتی سقف که در بخش‌ های مختلف از سقف شیروانی تا روکار و سقف خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، تفاوت‌ هایی در متریال و نوع کاربرد دارند.

مطلب پیش رو به بررسی این تفاوت‌ ها و ویژگی‌ های کاربردی انواع عایق آکوستیک ساختمان می‌پردازد.


کاربرد عایق صوتی سقف

برای افرادی که در کلانشهر های پرجمعیت، مناطق صنعتی و پر سروصدا و حتی آپارتمان‌ ها و منازل ویلایی عادی زندگی می‌کنند، تاثیر آلودگی‌ های صوتی و صدا های آزار دهنده به بخشی از چالش‌ های روزمره در زندگی مدرن تبدیل شده است. تا جایی که انتخاب محل زندگی و روابط بین ساکنین آپارتمان‌ ها و همسایگان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

در چند دهه اخیر و با افزایش روز افزون جمعیت این موضوع باز هم جدی‌تر شده و افراد بیشتری را تحت‌ الشعاع قرار داده است.

بالا رفتن آمار آپارتمان‌ نشینی و استفاده از ساختمان‌ هایی با طبقات و ساکنین بیشتر نیز در این مورد بی‌تاثیر نبوده است.

علاوه بر این با صنعتی شدن شهر ها و بالاتر رفتن تعداد کارخانجات و واحد های تولیدی پر سروصدا از یک‌ سو و تولید و راه اندازی خودرو ها، افتتاح خطوط بیشتر راه آهن و حمل و نقل هوایی و تعداد پرواز ها از سوی دیگر منابع باز هم بیشتری برای ایجاد آلودگی صوتی پدید آمده است.

مجموعه این عوامل، مسیر را برای شلوغ‌ تر شدن محیط کار و زندگی افراد مهیا نموده و شهر ها را با مشکلات بیشتری در این زمینه‌ مواجه نموده است.

این همه باعث شده نیاز به انواع عایق صوتی سقف برای پیشگیری از انتقال این صداها به درون سازه‌ های شهری و حتی ویلایی و خارج از شهر ها روز به‌ روز بیشتر شود.

در ادامه به معرفی این محصولات و جنبه‌ های کاربردی آنها می‌پردازیم.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق روکشدار مسلح هستید به این صفحه مراجعه کنید.


آشنایی با انواع عایق صوتی سقف

کاربرد های وسیع انواع عایق صوتی در سقف ساختمان‌ های مسکونی، دفاتر کار و دیگر اماکنی که به پیشگیری از انتقال صدا نیاز دارند به دو شکل کلی انجام می‌شود:


استفاده از عایق دو طرف صاف و کاربرد عایق شانه تخم مرغی

برای آشنایی با نحوه عمل هر یک از این محصولات عایق صوتی سقف لازم است با این محصولات آشنایی بیشتری پیدا کنیم.


عایق شانه تخم مرغی:

این محصول کاربرد وسیعی در آکوستیک نمودن سقف ساختمان و اماکن مختلف از قبیل استودیو های صدا برداری و ضبط صدا و سالن‌ های کنسرت دارد. به علاوه سینما ها و سالن‌ های آمفی تئاتر نیز از کاربران عمده این نوع عایق‌ های صوتی سقف هستند.

از دیگر مواردی که کاربرد عایق‌ های صوتی شانه تخم مرغی در آنها متداول است می‌توان به سالن کنفرانس و محل برگزاری جلسات اداری، سالن امتحانات و دیوار های مشترک آپارتمان‌ ها اشاره کرد. در مورد چاله و کابین آسانسور نیز با کاربرد وسیع این نوع عایق صوتی سقف روبرو هستیم.

حالت خاص 6 وجهی و برجستگی‌‌ های شبیه به شانه تخم مرغ در یک سمت این محصولات را به فوم آکوستیک یا عایق صوتی شانه تخ مرغی معروف کرده است.

دامنه تنوع صداها و اکوهایی که توسط این نوع عایق جذب می‌شود بسیار وسیع است. با توجه به قدرت جذب بالای صدا در این نوع عایق و نمای زیبای آن کاربرد این نوع عایق به‌شکل نمایان و از سمت برجسته در بسیاری از سقف‌ ها متداول بوده و نصب آنها به این صورت انجام می‌گیرد.


عایق دو طرف صاف:

این محصول در سقف ساختمان‌ ها و به‌ عنوان عایق قوی صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این تنها مورد استفاده از آن نیست و در فضا های دیگری نیز کاربرد دارد.

برخی از این موارد استفاده را می‌توان در لوازم حمل و نقل عمومی از قبیل قطار، مترو، هواپیما و سقف خودرو های شخصی مشاهده نمود. هم‌چنین کانا‌ل‌ های فاضلاب از دیگر فضاهایی هستند که با عایق صوتی از نوع دو طرف صاف پوشانده می‌شوند.

این نوع عایق هم‌چنین در برابر تغییرات دما نیز فعال بوده و در فصول سرد و گرم سال برای پیشگیری از جابجایی و هدر رفت انرژی و صرفه‌ جویی در هزینه‌ های مصرف انرژی به‌ کار گرفته می‌شود.

سالن‌ های ورزشی، کارگاه‌ ها و کارخانجات از کاربران مهم این تولیدات بوده و آن را در نقش آکوستیک و عایق حرارتی در سقف به‌کار می‌برند.

برای اطلاع از عایق الاستومری میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.


آشنایی با عایق صوتی سقف روکار

نمای دکوراتیو بنا امروزه برخلاف گذشته‌ های دور از ارزش و اهمیت بالایی در ساختمان برخوردار بوده و نقش مهمی در هر سازه ایفا می‌کند.

بر این اساس تولید انواع عایق سقف با در نظر گرفتن این مورد تولید شده و نمونه‌ هایی مانند عایق صوتی سقف روکار با جلوه زیبا و موجه تولید می‌شوند. به‌ طوری‌ که کاربرد آنها به‌شکل روکار بدون بروز هیچ‌ گونه مشکلی قابل اجراست.

محصولات عایق صوتی سقف منزل در تنوع رنگی و با ابعاد مختلف به اشکال مستطیل و مربع تولید می‌شوند. تفاوتی که کاربرد آنها را در دکوراسیون داخلی با سبک‌ های مختلف میسر نموده و امکان طراحی آنها را با نصب متنوع رنگ‌ ها در اشکال بسیار زیبا فراهم می‌کند.

از خواص جالب این محصولات عایق روکار، تعادل بخشیدن به حالت پژواک صدا و آرام و ملایم نمودن اکو است که به‌ ویژه در استودیو های ضبط و پخش صدا کاربرد های زیادی دارد.


متریال مصرفی در عایق صوتی سقف منزل

یکی از پرسش‌ های متداول در مورد عایق‌ های صوتی سقف خانه مربوط به نوع متریال مصرفی در ساخت آنهاست. موردی که ذهن بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است.


پشم شیشه:

شناخته شده‌ ترین ماده مصرفی در این مورد بوده و در بسیاری از عایق‌ های صوتی مورد استفاده است. امروزه این ماده با فناوری مدرن و اصول مهندسی در این ملزومات مورد استفاده قرار گرفته و نقش موثر آن در کاهش و تعدیل صدا به بهترین شکل به‌ کار گرفته می‌شود.

از مزایای کاربردی پشم شیشه می‌توان به نصب آسان و صرفه اقتصادی این محصول اشاره کرد.

نکته مهم و ضروری در نصب این نوع عایق توصیه‌ های ایمنی درباره نصاب آن است که باید با عینک ایمنی و ماسک مخصوص صورت گیرد.


عایق‌ های سلولزی:

این عایق که از مواد بازیافتی کاغذی ساخته می‌شود با استفاده از ترکیبات شیمیایی و اطلاعات مهندسی بهبود یافته و خواص عایق در آن افزایش می‌یابد.

جذب بالای رطوبت نیز از دیگر خواص این متریال سلولزی است که کاربرد های دیگری نظیر خشک‌ کن و خواص مقاوم در برابر آتش، موارد میکروبی و باکتریایی و عوامل آلرژن را نیز به خواص کاربردی این محصولات افزوده‌ تا از آنها عایق‌ هایی مناسب و کاربردی بسازد.


عایق پشم سنگ:

این محصول بیشتر برای دیوار های ساختمان کاربرد داشته و اغلب در دماهای بالا کاربرد دارد. این مورد نیز علاوه بر عایق صدا در برابر دما، آتش، رطوبت و موارد دیگر مقاوم است.

ما در مقاله های قبلی درباره پنل جاذب صوت توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


عایق صوتی سقف شیروانی

شیروانی از ملزومات ساختمانی پرمصرف در مناطقی است که بارش نزولات آسمانی نظیر برف و باران در آن ها زیاد است. در کنار مزایای فراوان این نوع سقف، انتقال بالای صدا از طریق آنها به مشکلی عمومی تبدیل شده است. اما با وجود عایق صوتی سقف شیروانی جای نگرانی نیست.

شیروانی‌ به ‌دلیل قرار داشتن مستقیم در معرض باد و باران از یک‌ سو و جنس خاص آن که اغلب از ورق‌ های فلزی و گاهی سفالی ساخته می‌شود، از نظر ایجاد سروصدا هنگام بروز این موارد محل حساسی است.

کاربرد عایق صوتی و حرارتی در این بخش توسط عایق صوتی سقف خانه بسیار معمول است. برای این مورد از انواع پشم شیشه و عایق‌ های سلولزی استفاده می‌شود. اما نکته مهم در بسیاری موارد افزودن یک لایه سقف کاذب برای اجرای عایق‌ کاری است. موردی که استفاده از متریال عایق را به یک سطح صاف و یکدست منتقل نموده و به مراتب آسان‌تر می‌کند.


بهترین عایق صوتی سقف و قیمت آن

بهترین نوع عایق و قیمت عایق صوتی سقف آپارتمان بستگی به محل کاربرد آن داشته و برای فضا های مختلف با یکدیگر تا حدودی متفاوت است. برای این تنوع نمونه‌ های گوناگونی از محصولات عایق وجود دارد که به تناسب از سقف‌ های شیروانی تا دیگر انواع سقف و دیوار را پوشش می‌دهد.

برای انتخاب بهترین عایق صدا برای سقف بهتر است با کارشناس فروش تماس گرفته و از راهنمایی‌ های لازم بهره‌مند شد.


هزینه عایق صوتی سقف

هزینه عایق‌ های صوتی سقف بسته به متراژ، نوع عایق مصرفی و عملیات اجرایی بر روی آن دارد. هم‌چنین تعیین قیمت عایق صوتی سقف آپارتمان شامل محاسبه قیمت کلیه مراحل کار است. مراحلی که علاوه بر صرف زمان نیازمند کادر اجرایی حرفه‌ای نیز هست.

به‌ علاوه نصب هر نوع عایق نیازمند تجهیزات لازم است که تهیه آن به‌ نوبه خود هزینه‌‌ هایی به دنبال دارد.

برند های متنوع تولید و نصب عایق صوتی اغلب قیمت‌ های مورد نظر را در بخش استعلام سایت خود به شکل آنلاین اعلام می‌کنند. در صورت نیاز به تعیین قیمت می‌توانید از این بخش استفاده نموده یا با کارشناس حاضر در فروشگاه آنلاین مجموعه در تماس باشید.


سخن آخر

سقف‌ ها از حساس‌ ترین نقاط برای جذب صدا ها و عبور آنها هستند که در کم کردن از آلودگی صوتی و ایجاد آرامش در محل کار زندگی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

برای انتخاب بهترین عایق صوتی در هر مورد لازم است از نیاز های همان بنا و ویژگی‌ های آن مطلع بوده و بر این اساس برای خرید عایق صوتی سقف متناسب با آن اقدام نمود.

کسب اطلاعات جانبی از قبیل قیمت و شیوه کار را نیز می‌توانید از طریق سایت‌ های عرضه کننده عایق دریافت نمایید.

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به عایق چاکدار چسبدار مسلح را در اختیار شما قرار دهد.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید