Menu
مشاور آنلاین

عایق سنتی پشم شیشه

Scroll Down

مشخصات عایق سنتی پشم شیشه

همه افراد نام عایق سنتی پشم شیشه را شنیده‌اند. اما اگر از بسیاری از مردم سوال شود عایق پشم شیشه چیست، تصور درستی از ماهیت اصلی این ماده ندارند. پشم شیشه یکی از عایق‌های سنتی است که از دیرباز در ایران و کشورهای دیگر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. بهره‌گیری از عایق پشم شیشه به‌دلیل سبک و ارزان بودن آن بسیار معمول است. این عایق سنتی برتری‌ها، و البته اشکال‌هایی دارد که باید آن را بهتر بشناسیم.

برای اینکه بدانید عایق پشم شیشه چیست با ما همراه باشید.

عایق پشم شیشه چیست؟

ماده اصلی تشکیل‌دهنده عایق سنتی پشم شیشه را سیلیس و شیشه‌های بازیافتی تشکیل می‌دهد. در واقع در پاسخ این پرسش که عایق پشم شیشه چیست باید گفته شود این ماده ترکیبی از شیشه و سیلیس است. شیشه و سیلیس پس از ذوب شدن، به همراه مواد دیگری وارد ماشین‌های ویژه‌ای شده و با کمک نیروی گریز از مرکز شبیه الیاف پشم می‌شوند. این ماده که آن را پشم شیشه می‌نامیم، عایقی حرارتی و صوتی است که می‌تواند دمای منفی 30 درجه تا 700 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

الیاف عایق سنتی پشم شیشه بسیار ریز و نازک، و حالت استوانه‌ای دارند، به حدی که ظاهری شبیه به سوزن پیدا می‌کنند. شیشه‌های بازیافتی نقش مهمی در ساخت این عایق بازی می‌کنند و به همین دلیل به آن فیبر بازیافتی گفته می‌شود.

خواص عایق پشم شیشه:

در بررسی خواص عایق پشم شیشه به آسانی می‌توانید پاسخ عایق پشم شیشه چیست را بدانید. در پاسخ به این سوال به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 از مهم‌ترین خواص عایق پشم شیشه می‌توان به آکوستیک بودن آن در برابر سروصدا اشاره کرد. پشم شیشه عایق خوبی در برابر سروصداهای مختلف است. این سروصدا ممکن است سروصدای خیابان، یا سروصدای موتورخانه و تجهیزات صنعتی باشد. آنچه مهم است این نکته است که عایق سنتی پشم شیشه از پخش شدن صدا در محیط جلوگیری می‌کند.

 از دیگر خواص عایق پشم شیشه نارسانا بودن آن در تماس با سرما و گرما است. بدین ترتیب استفاده از آن در صنایع مختلف و در ساخت سازه‌ها می‌تواند مصرف انرژی را تا حد محسوسی پائین بیاورد.

 چگالی‌های مختلفی از پشم شیشه در بازار موجود است که هریک می‌تواند درصد عایق بودن ماده یا محیط را بیشتر یا کمتر کند.

 از دیگر خواص عایق پشم شیشه می‌توان به کندسوز بودن آن اشاره کرد. این ویژگی باعث می‌شود تا در صورت آتش‌سوزی در محیط، این ماده باعث گسترش آن نشود.

 یکی از بهترین خواص عایق پشم شیشه این است که در صورت سوختن از خود ماده سمی تولید نمی‌کند.

 تحمل حرارتی پشم شیشه تا 550 درجه سانتی‌گراد است. اما بازده دمایی آن بین منفی 195 درجه تا 120 درجه سانتی‌گراد است.

 از دیگر خواص عایق پشم شیشه می‌توان به سبک بودن آن اشاره کرد. نکته‌ای که نحوه نصب عایق پشم شیشه را بسیار آسان می‌کند.

 ساختار سلولی پشم شیشه باز است و آب و بخار آب را به‌راحتی به خود جذب می‌کند. به بیان دیگر باید گفت مقاومت عایق سنتی پشم شیشه در برابر آب ناچیز است. این ویژگی پشم شیشه آن را برای به‌کارگیری در فضای باز نامناسب می‌کند. برای استفاده از پشم شیشه در فضای باز باید از عایق پشم شیشه فویلدار استفاده کرد.

 پشم شیشه در برخورد با آب اسید سیلیسیک تولید می‌کند. این ماده می‌تواند باعث رشد میکروارگانیسم‌ها شود. استفاده از عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم می‌تواند مانع بروز این فرایند شود.

 بافت پشم شیشه پر از سوراخ‌های ریز است. به همین دلیل آب را جذب می‌کند و مقاومت پشم شیشه در برابر آب و رطوبت پائین می‌آید. راه حل این مسئله هم عایق پشم شیشه فویلدار است.

مضرات عایق پشم شیشه:

درباره پشم شیشه بحث‌های زیادی شده است. بسیاری آن را برای سلامتی مضر می‌دانند و برخی هم آن را بی‌ضرر می‌شمارند. از مضرات عایق پشم شیشه گفته شده که کار با این ماده برای سلامتی انسان مضر است. پشم شیشه می‌تواند باعث بیماری‌های پوستی، مشکل بینایی و بیماری‌های تنفسی و ریوی در افرادی شود که با این ماده کار می‌کنند.

یکی دیگر از مضرات عایق پشم شیشه خراش‌های ریزی است که تراشه‌های ریز و سوزنی شیشه که در آن است، روی پوست ایجاد می‌کند. از دیگر مضرات عایق پشم شیشه می‌توان به ایجاد خارش در پوست اشاره کرد.

آسیب دیگری که پشم شیشه می‌تواند به انسان بزند، ذرات معلق آن در هوا است. این ذرات می‌تواند باعث مشکلات ریوی در انسان شود. گفته می‌شود تماس طولانی‌مدت با این ماده می‌تواند باعث بیماری‌های جدی‌تری در انسان شود. همان‌طور که اشاره شد برخی نیز این ماده را بی‌ضرر می‌دانند. در هر صورت رعایت احتیاط در زمان کار کردن با پشم شیشه ضروری است.

انواع عایق سنتی پشم شیشه:

انواع مختلفی از پشم شیشه در بازار وجود دارد:

1- پشم شیشه پتویی:

عایق پشم شیشه پتویی یا رولی در دو مدل، و در متراژ و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. یک نوع آن عایق پشم شیشه پتویی بدون روکش است. نوع دیگر آن عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم و روکش کاغذ کرافت است که در چگالی‌های مختلف ساخته می‌شود.

کاربرد عایق پشم شیشه پتویی بسیار است. از نمونه کاربردهای این نوع عایق می‌توان به عایق‌سازی سوله‌ها، مخزن‌های بزرگ صنعتی و لوله‌های بزرگ صنعتی اشاره کرد. به‌کارگیری در دیوار ساختمان‌ها به‌عنوان عایق سرمایشی و گرمایشی نیز کاربرد دیگر این نوع عایق است. عایق پشم شیشه سقف شیروانی نیز با استفاده از این نوع پشم شیشه انجام می‌شود.

2- پشم شیشه پانل:

پشم شیشه پانلی یا تخته‌ای به شکل ورقه‌هایی تشک‌مانند‌ تولید می‌شود. پشم شیشه تخته‌ای هم در دو نوع بدون روکش و عایق پشم شیشه فویلدار ساخته می‌شود. پشم شیشه پانلی در چگالی‌های مختلف، و با ضریب حرارتی گوناگون تولید می‌گردد.

پشم شیشه پانل یا تخته‌ای هم عایق حرارتی خوبی است و هم به‌عنوان عایق صوتی کاربرد زیادی دارد. به‌دلیل چگالی بالاتر این ماده از عایق پشم شیشه پتویی، از آن در آکوستیک کردن فضاها استفاده زیادی می‌شود.

3- پشم شیشه عایق لوله یا پیش‌ساخته:

پشم شیشه لوله‌ای نوع دیگری از عایق سنتی پشم شیشه است که با قطرهای مختلف، و در دو نوع متفاوت تولید می‌شود. یک نوع از عایق‌های پانلی بدون روکش است. نوع دیگر آنها عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم یا روکش کاغذ کرافت است.

عایق سنتی پشم شیشه پیش‌ساخته بیشتر به‌عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشاندن لوله‌های آب سرد و گرم، یکی از کاربردهای معمول این نوع عایق است.

4- پشم شیشه فله‌ای یا پشم شیشه بدون رزین:

پشم شیشه فله‌ای به‌صورت فله و به شکل رول ساخته می‌شود. از این نوع پشم شیشه برای عایق کردن فضاهای غیرقابل‌دسترس و پرکردن فضاهای خالی استفاده می‌شود.

انواع عایق سنتی پشم شیشه بر اساس نوع مصرف:

* عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم.

* پشم شیشه پتویی.

* پشم شیشه کاغذی.

* پشم شیشه با لفاف رنگی.

* پانل پشم شیشه.

* عایق لوله پشم شیشه.

کاربردهای عایق سنتی پشم شیشه:

عایق سنتی پشم شیشه کاربردهای زیادی دارد:

* در ساختمان‌سازی و ساخت سوله و تاسیسات صنعتی.

* در عایق‌کاری دیگ‌های بخار.

* در ساخت کاشی‌های سقفی.

* در ساخت و عایق‌کاری دیوار حفره.

* در ساخت عایق میانی برای انواع ساندویچ پنل‌های سقفی و دیواری.

* در عایق‌کاری تجهیزات لوله‌کشی، حفظ دمای لوله‌ها و جلوگیری از انتقال صدا.

* در ساخت کانال‌های هوایی.

* در عایق‌کاری مخزن‌ها.

* در عایق‌کاری سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی.

* در عایق‌کاری لوله‌های آب گرم.

* در ساخت مخزن‌های فلزی و پلاستیکی مورداستفاده در فضای باز.

نحوه نصب عایق پشم شیشه:

با آشنایی مختصری درباره نحوه نصب عایق پشم شیشه شما می‌توانید آن را حتی به‌عنوان عایق پشم شیشه سقف شیروانی نصب کنید. به‌کارگیری این عایق معدنی می‌تواند تاثیر زیادی در خنک یا گرم نگه داشتن تجهیزات یا محل زندگی شما داشته باشد. مسائل مختلفی درباره نحوه نصب عایق پشم شیشه در شبکه‌های مختلف اجتماعی منتشر شده که با مطالعه آنها به سادگی می‌توانید تجهیزات و فضای زندگی خود را عایق‌کاری کنید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه نصب عایق پشم شیشه فیلم‌های آن را هم در اینترنت جست‌وجو کنید و ببینید.

خرید و قیمت عایق پشم شیشه:

همان‌طور که اشاره شد، خرید عایق پشم شیشه مناسب صنایع مختلفی است. خرید این عایق برای صنعت ساختمان‌سازی بسیار معمول است. همچنین بسیاری اوقات خرید عایق پشم شیشه برای دور نگه داشتن تانکرهای سوخت از سرما و گرما، در مناطق مسکونی و صنعتی است. صنایع مختلف نیز نیاز به خرید عایق پشم شیشه دارد. از آنجا که قیمت عایق پشم شیشه نسبت به بسیاری از عایق‌های نسل جدید، پائین‌تر است، توجه بیشتری به خرید آن می‌شود.

قیمت عایق پشم شیشه وابسته به عوامل مختلفی است. یکی از عوامل موثر در قیمت عایق پشم شیشه، با توجه به تغییر قیمت‌ها در کشور ما، قیمت روز آن است. عامل دیگر تاثیرگذار در قیمت عایق پشم شیشه نوع آن است. در شرایط مشابه، قیمت عایق پشم شیشه فویلدار بالاتر از انواع بدون پوشش آن است. البته خرید عایق پشم شیشه به‌صورت بدون واسطه، و از تولید‌کننده آن هم می‌تواند هزینه‌ها را برای شما پائین‌تر بیاورد.

سخن پایانی:

عایق سنتی پشم شیشه یکی از پرکاربردترین مواد برای عایق‌کاری تجهیزات صنعتی و صنعت ساختمان‌سازی است. قیمت عایق پشم شیشه پائین است و سبک بودن آن هم جابه‌جایی و استفاده از آن را در فضاهای مختلف مسکونی و صنعتی آسان ساخته است. اما یک نکته درباره این عایق سنتی باید مورد توجه قرار گیرد و آن خطرهای استفاده از آن است. عایق سنتی پشم شیشه اگر به‌صورت غیراستاندارد تهیه شده باشد، می‌تواند خطرهایی برای افراد و محیط زیست ایجاد کند.

پس عاقلانه‌ترین کار برای کسانی که با این ماده سروکار دارند این است که در زمان کار با آن از ماسک‌های تنفسی، دستکش، عینک و لباس کار ایمن استفاده کنند.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید