سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق سنتی پشم شیشه

Scroll Down


مشخصات عایق سنتی پشم شیشه

همه افراد نام عایق سنتی پشم شیشه را شنیده‌اند. اما اگر از بسیاری از مردم سوال شود عایق پشم شیشه چیست، تصور درستی از ماهیت اصلی این ماده ندارند. پشم شیشه یکی از عایق‌ های سنتی است که از دیرباز در ایران و کشور های دیگر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

بهره‌ گیری از عایق پشم شیشه به‌ دلیل سبک و ارزان بودن آن بسیار معمول است. این عایق سنتی برتری‌ ها، و البته اشکال‌ هایی دارد که باید آن را بهتر بشناسیم.

برای اینکه بدانید عایق پشم شیشه چیست با ما همراه باشید.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق الاستومری آماده فلنج هستید به این صفحه مراجعه کنید.


عایق پشم شیشه چیست؟

ماده اصلی تشکیل‌ دهنده عایق سنتی پشم شیشه را سیلیس و شیشه‌ های بازیافتی تشکیل می‌دهد. در واقع در پاسخ این پرسش که عایق پشم شیشه چیست باید گفته شود این ماده ترکیبی از شیشه و سیلیس است.

شیشه و سیلیس پس از ذوب شدن، به همراه مواد دیگری وارد ماشین‌ های ویژه‌ ای شده و با کمک نیروی گریز از مرکز شبیه الیاف پشم می‌شوند. این ماده که آن را پشم شیشه می‌نامیم، عایقی حرارتی و صوتی است که می‌تواند دمای منفی 30 درجه تا 700 درجه سانتی‌ گراد را تحمل کند.

الیاف عایق سنتی پشم شیشه بسیار ریز و نازک، و حالت استوانه‌ ای دارند، به حدی که ظاهری شبیه به سوزن پیدا می‌کنند. شیشه‌ های بازیافتی نقش مهمی در ساخت این عایق بازی می‌کنند و به همین دلیل به آن فیبر بازیافتی گفته می‌شود.


خواص عایق پشم شیشه:

در بررسی خواص عایق پشم شیشه به آسانی می‌توانید پاسخ عایق پشم شیشه چیست را بدانید. در پاسخ به این سوال به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • از مهم‌ ترین خواص عایق پشم شیشه می‌توان به آکوستیک بودن آن در برابر سروصدا اشاره کرد. پشم شیشه عایق خوبی در برابر سروصدا های مختلف است. این سروصدا ممکن است سروصدای خیابان، یا سروصدای موتورخانه و تجهیزات صنعتی باشد. آنچه مهم است این نکته است که عایق سنتی پشم شیشه از پخش شدن صدا در محیط جلوگیری می‌کند.
 • از دیگر خواص عایق پشم شیشه نارسانا بودن آن در تماس با سرما و گرما است. بدین ترتیب استفاده از آن در صنایع مختلف و در ساخت سازه‌ ها می‌تواند مصرف انرژی را تا حد محسوسی پائین بیاورد.
 • چگالی‌ های مختلفی از پشم شیشه در بازار موجود است که هریک می‌تواند درصد عایق بودن ماده یا محیط را بیشتر یا کمتر کند.
 • از دیگر خواص عایق پشم شیشه می‌توان به کندسوز بودن آن اشاره کرد. این ویژگی باعث می‌شود تا در صورت آتش‌ سوزی در محیط، این ماده باعث گسترش آن نشود.
 • یکی از بهترین خواص عایق پشم شیشه این است که در صورت سوختن از خود ماده سمی تولید نمی‌کند.
 • تحمل حرارتی پشم شیشه تا 550 درجه سانتی‌ گراد است. اما بازده دمایی آن بین منفی 195 درجه تا 120 درجه سانتی‌ گراد است.
 • از دیگر خواص عایق پشم شیشه می‌توان به سبک بودن آن اشاره کرد. نکته‌ای که نحوه نصب عایق پشم شیشه را بسیار آسان می‌کند.
 • ساختار سلولی پشم شیشه باز است و آب و بخار آب را به‌ راحتی به خود جذب می‌کند. به بیان دیگر باید گفت مقاومت عایق سنتی پشم شیشه در برابر آب ناچیز است. این ویژگی پشم شیشه آن را برای به‌کارگیری در فضای باز نامناسب می‌کند. برای استفاده از پشم شیشه در فضای باز باید از عایق پشم شیشه فویلدار استفاده کرد.
 • پشم شیشه در برخورد با آب اسید سیلیسیک تولید می‌کند. این ماده می‌تواند باعث رشد میکروارگانیسم‌ ها شود. استفاده از عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم می‌تواند مانع بروز این فرایند شود.
 • بافت پشم شیشه پر از سوراخ‌ های ریز است. به همین دلیل آب را جذب می‌کند و مقاومت پشم شیشه در برابر آب و رطوبت پائین می‌آید. راه حل این مسئله هم عایق پشم شیشه فویلدار است.

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به عایق cryogenic سردخانه را در اختیار شما قرار دهد.


انواع عایق سنتی پشم شیشه:

انواع مختلفی از پشم شیشه در بازار وجود دارد:


پشم شیشه پتویی:

عایق پشم شیشه پتویی یا رولی در دو مدل، و در متراژ و اندازه‌ های مختلف تولید می‌شود. یک نوع آن عایق پشم شیشه پتویی بدون روکش است. نوع دیگر آن عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم و روکش کاغذ کرافت است که در چگالی‌ های مختلف ساخته می‌شود.

کاربرد عایق پشم شیشه پتویی بسیار است. از نمونه کاربرد های این نوع عایق می‌توان به عایق‌ سازی سوله‌ ها، مخزن‌ های بزرگ صنعتی و لوله‌ های بزرگ صنعتی اشاره کرد. به‌ کارگیری در دیوار ساختمان‌ ها به‌ عنوان عایق سرمایشی و گرمایشی نیز کاربرد دیگر این نوع عایق است. عایق پشم شیشه سقف شیروانی نیز با استفاده از این نوع پشم شیشه انجام می‌شود.


پشم شیشه پانل:

پشم شیشه پانلی یا تخته‌ای به شکل ورقه‌ هایی تشک‌ مانند‌ تولید می‌شود. پشم شیشه تخته‌ ای هم در دو نوع بدون روکش و عایق پشم شیشه فویلدار ساخته می‌شود. پشم شیشه پانلی در چگالی‌ های مختلف، و با ضریب حرارتی گوناگون تولید می‌گردد.

پشم شیشه پانل یا تخته‌ای هم عایق حرارتی خوبی است و هم به‌ عنوان عایق صوتی کاربرد زیادی دارد. به‌ دلیل چگالی بالاتر این ماده از عایق پشم شیشه پتویی، از آن در آکوستیک کردن فضاها استفاده زیادی می‌شود.


پشم شیشه عایق لوله یا پیش‌ساخته:

پشم شیشه لوله‌ای نوع دیگری از عایق سنتی پشم شیشه است که با قطر های مختلف، و در دو نوع متفاوت تولید می‌شود. یک نوع از عایق‌ های پانلی بدون روکش است. نوع دیگر آن ها عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم یا روکش کاغذ کرافت است.

عایق سنتی پشم شیشه پیش‌ ساخته بیشتر به‌ عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشاندن لوله‌ های آب سرد و گرم، یکی از کاربرد های معمول این نوع عایق است.


پشم شیشه فله‌ ای یا پشم شیشه بدون رزین:

پشم شیشه فله‌ ای به‌صورت فله و به شکل رول ساخته می‌شود. از این نوع پشم شیشه برای عایق کردن فضا های غیر قابل‌ دسترس و پرکردن فضا های خالی استفاده می‌شود.


انواع عایق سنتی پشم شیشه بر اساس نوع مصرف:

 • عایق پشم شیشه با روکش آلومینیوم
 • پشم شیشه پتویی
 • پشم شیشه کاغذی
 • پشم شیشه با لفاف رنگی
 • پانل پشم شیشه
 • عایق لوله پشم شیشه


کاربرد های عایق سنتی پشم شیشه:

 • در ساختمان‌ سازی و ساخت سوله و تاسیسات صنعتی.
 • در عایق‌ کاری دیگ‌ های بخار.
 • در ساخت کاشی‌ های سقفی.
 • در ساخت و عایق‌ کاری دیوار حفره.
 • در ساخت عایق میانی برای انواع ساندویچ پنل‌ های سقفی و دیواری.
 • در عایق‌ کاری تجهیزات لوله‌ کشی، حفظ دمای لوله‌ ها و جلوگیری از انتقال صدا.
 • در ساخت کانال‌ های هوایی.
 • در عایق‌ کاری مخزن‌ ها.
 • در عایق‌ کاری سیستم‌ های سرمایشی و گرمایشی.
 • در عایق‌ کاری لوله‌ های آب گرم.
 • در ساخت مخزن‌ های فلزی و پلاستیکی مورد استفاده در فضای باز.


نحوه نصب عایق پشم شیشه:

با آشنایی مختصری درباره نحوه نصب عایق پشم شیشه شما می‌توانید آن را حتی به‌عنوان عایق پشم شیشه سقف شیروانی نصب کنید. به‌ کارگیری این عایق معدنی می‌تواند تاثیر زیادی در خنک یا گرم نگه داشتن تجهیزات یا محل زندگی شما داشته باشد. مسائل مختلفی درباره نحوه نصب عایق پشم شیشه در شبکه‌ های مختلف اجتماعی منتشر شده که با مطالعه آن ها به سادگی می‌توانید تجهیزات و فضای زندگی خود را عایق‌ کاری کنید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه نصب عایق پشم شیشه فیلم‌ های آن را هم در اینترنت جست‌ و جو کنید و ببینید.


خرید و قیمت عایق پشم شیشه:

همان‌ طور که اشاره شد، خرید عایق پشم شیشه مناسب صنایع مختلفی است. خرید این عایق برای صنعت ساختمان‌ سازی بسیار معمول است. همچنین بسیاری اوقات خرید عایق پشم شیشه برای دور نگه داشتن تانکر های سوخت از سرما و گرما، در مناطق مسکونی و صنعتی است.

صنایع مختلف نیز نیاز به خرید عایق پشم شیشه دارد. از آنجا که قیمت عایق پشم شیشه نسبت به بسیاری از عایق‌ های نسل جدید، پائین‌ تر است، توجه بیشتری به خرید آن می‌شود.

قیمت عایق پشم شیشه وابسته به عوامل مختلفی است. یکی از عوامل موثر در قیمت عایق پشم شیشه، با توجه به تغییر قیمت‌ ها در کشور ما، قیمت روز آن است. عامل دیگر تاثیر گذار در قیمت عایق پشم شیشه نوع آن است.

در شرایط مشابه، قیمت عایق پشم شیشه فویلدار بالاتر از انواع بدون پوشش آن است. البته خرید عایق پشم شیشه به‌ صورت بدون واسطه، و از تولید‌ کننده آن هم می‌تواند هزینه‌ ها را برای شما پائین‌تر بیاورد.


سخن پایانی:

عایق سنتی پشم شیشه یکی از پرکاربرد ترین مواد برای عایق‌ کاری تجهیزات صنعتی و صنعت ساختمان‌ سازی است. قیمت عایق پشم شیشه پائین است و سبک بودن آن هم جا به‌ جایی و استفاده از آن را در فضا های مختلف مسکونی و صنعتی آسان ساخته است.

اما یک نکته درباره این عایق سنتی باید مورد توجه قرار گیرد و آن خطر های استفاده از آن است. عایق سنتی پشم شیشه اگر به‌ صورت غیر استاندارد تهیه شده باشد، می‌تواند خطر هایی برای افراد و محیط زیست ایجاد کند.

پس عاقلانه‌ ترین کار برای کسانی که با این ماده سروکار دارند این است که در زمان کار با آن از ماسک‌ های تنفسی، دستکش، عینک و لباس کار ایمن استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق پیش ساخته فلنج با کارشناسان ما تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید