سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق سرمایش گرمایش

Scroll Down


عایق سرمایش گرمایش چیست؟

انسان همواره به‌دنبال راهی برای ساخت سرپناهی راحت و ایمن بوده است. خانه‌های قدیمی با وجود القای حس خوب نوستالژی در فصول گرم و سرد سال با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کردند.

در گذشته‌ ای نه‌چندان دور انتقال دما در بخش‌ های مختلف ساختمان مانند دیوار‌ ها و نیز انواع لوله‌ کشی‌ های ساختمانی موجب هدر رفتن مقدار زیادی انرژی می‌شد. از ترکیدن لوله‌ ها هنگام یخبندان در فصل سرما تا تحمل گرمای هوا در فصول گرم، همگی از معضلاتی است که نسل‌ های قبل با آن مواجه بودند.

با گذشت زمان و به‌ مرور معماران به راه‌ های تازه‌ای برای برطرف کردن این مشکلات و ساخت محیطی دلچسب برای زندگی دست یافتند. تغییر سبک معماری خانه‌ ها از سنتی به مدرن، نخستین گام در این مسیر بود. پس از آن نیز تجهیز خانه‌ها به تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در برنامه کار برای ساخت سازه های مدرن و امروزی قرار گرفت.

اما گاهی انتقال گرما از دیواره‌ های ساختمان به‌ قدری بالا بود که قوی‌ترین تجهیزات نیز قادر به تعدیل دمای فضای داخلی ساختمان نبودند. به همین دلیل به فکر راهی برای محبوس کردن دمای داخلی افتادند.

قرن‌ها بشر برای حفاظت خود از سرما و گرما، از مصالح طبیعی موجود در منطقه به‌همراه طراحی ساختمان‌ها بهره می‌برد. به‌طور مثال با ضخیم‌تر کردن دیوا‌ها از سرما و ساخت زیرزمین و سرداب با گرمای هوا مقابله می‌کرد.

اما با افزایش جمعیت و کاهش فضای کافی برای سکونت افراد به‌تدریج از ضخامت دیوار‌ها کاسته شد و در عوض از عایق سرمایش گرمایش برای پیشگیری از انتقال دما، رطوبت و صدا استفاده شد.

در حال حاضر خطر اتمام منابع طبیعی با توجه به افزایش روزافزون جمعیت زمین و افزایش چشمگیر مصرف انرژی در زمینه‌های مختلف زنگ خطری برای فعالان محیط زیست به‌شمار می‌رود.

امروزه صنعت ساخت عایق پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته و به حرفه‌ای تخصصی تبدیل شده و با توجه به نیاز از مدل‌های مختلف آن استفاده می‌شود.

به‌طور کلی عایق‌ها به چهار دسته سرمایش گرمایش، صوت، رطوبت و ضدحریق تقسیم می‌شوند که ما در این مقاله به مورد اول خواهیم پرداخت.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق فوم الاستومری مشهد هستید به این صفحه مراجعه کنید.


انواع مختلف عایق‌ سرمایش گرمایش

گرما به‌شکل طبیعی و بر اساس قوانین فیزیک از مکان گرم به سرد منتقل می‌شود و به‌کارگیری عایق‌ها برای پیشگیری از انتقال گرما به بخش سرد‌تر صورت می‌پذیرد.

در میان موارد متنوع عایق، دامنه استفاده از نمونه‌های حرارتی نسبت به سایر عایق‌ها بیشتر است.

این محصولات نه‌تنها در ساختمان‌‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌شوند، بلکه در صنایع گوناگون و تاسیسات گوناگون نیز مصارف فراوانی دارند که در این بخش به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

با ما همراه بمانید.


عایق پشم شیشه

حدود ۴۰ سال است که از پشم شیشهدر ایران به‌‌عنوان عایق استفاده می‌شود. این سابقه در برخی کشورهای پیشرفته به ۷۰ سال نیز می‌رسد. محصولی که از ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف بسیار نازک ساخته شده و از قدیمی‌ترین نمونه‌های عایق سرمایش گرمایش بر اساس سیستم محبوس کردن هوا در میان الیاف شیشه به شمار می‌‌آید.

خصوصیات منحصر‌به‌فرد این محصول موجب استقبال کاربران و به‌کارگیری فراوان آن در اغلب سازه‌ها شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این عایق ممانعت از عبور صدا، مقاومت بالا در برابر حرارت زیاد، کندسوز بودن و عدم انتشار گاز‌های سمی هنگام بروز آتش‌سوزی است. گرچه امروزه مشکلات و آسیب‌های فراوانی از حساسیت‌های پوستی و تنفسی تا بروز مواردی از سرطان نیز برای این نوع عایق شناخته شده است.


پشم سنگ

پشم سنگ عایقی معدنی است که از سنگ آتشفشانی بازالت تهیه شده و به دلیل ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی موارد استفاده فراوانی دارد. این محصول علاوه بر حرارت، عایق صوتی بسیار خوبی بوده و در بسیاری موارد به این منظور نیز به‌کار گرفته می‌شود.

از ویژگی‌های دیگر آن می‌توان به ضریب انتقال حرارتی پایین، مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت، قیمت مناسب و ارزان، سازگاری با محیط و عدم تولید گاز‌های سمی اشاره کرد.


عایق شیشه اسفنجی حرارتی

این نوع عایق مزایای زیادی نسبت به سایر عایق‌ها داشته و در برخی کشور‌های پیشرفته جایگزین خوبی برای نمونه‌های دیگر عایق سرمایش گرمایش است. از ویژگی‌های این عایق می‌توان به مقاومت بسیار بالا در برابر واکنش‌های شیمیایی، تحمل دمای بسیار بالا و پایین (از منفی ۲۶۰ تا مثبت ۶۰۰ درجه)، خواص ضد حریق، وزن پایین، تحمل فشار، طول عمر بالا و... اشاره کرد.

با وجود مزایای بسیار زیاد و پیشینه نسبتا طولانی این محصول در کشور‌های صنعتی، متاسفانه استفاده از آن در کشور ما رواج چندانی ندارد.


عایق الاستومری

یکی دیگر از نمونه‌های عایق سرمایش گرمایش الاستومری است که ساختار آن بر اساس سلول بسته بوده و به دلیل انعطاف‌پذیری بالا، دامنه استفاده وسیعی در بخش‌های مختلف ساختمانی و صنعتی پیدا کرده است. این محصول در دو نمونه رولی و لوله‌ای تولید می‌شود که با توجه به نوع کاربری تهیه و استفاده می‌گردد.


عایق ایزوهوم

یکی از جدید‌ترین و پیشرفته‌ترین نمونه‌های عایق موجود در بازار ایزوهوم است که با استفاده از فن‌آوری نانو ساخته می‌شود. قابلیت‌های زیاد این نوع عایق، آن‌را به محصولی مدرن و باکیفیت تبدیل کرده است. وزن و ضخامت پایین آن موجب سهولت در حمل و نقل و نصب آسان آن شده است.

به‌کارگیری این محصول در دیوار‌ها، سقف و کف ساختمان از ایجاد ترک و شکستگی در آن‌ها جلوگیری کرده و موجب ایمن شدن سازه در برابر زلزله می‌شود. این محصول هم‌چنین عایق صوتی بسیار خوبی بوده و نصب آن در دیوار‌های مشترک آپارتمان‌ها، از ورود و خروج صدا جلوگیری می‌کند.


یونولیت

یکی از بهترین نمونه‌ های عایق رطوبتی سرمایشی و گرمایشی پلی استایرن است که در دو نمونه اکسترود شده و منبسط تولید و عرضه می‌شود. از ویژگی‌های مهم این عایق می‌توان به وزن پایین، حمل آسان، استحکام، نفوذ‌ناپذیری بسیار عالی در برابر رطوبت و آب و قیمت ارزان آن اشاره کرد.

امروزه استفاده از یونولیت در ساخت ساختمان‌ها رواج زیادی پیدا کرده است. از مزایای دیگر این نوع عایق سرمایش گرمایش، می‌توان به صرفه‌جویی در مصالح ساختمانی و پایین آمدن وزن کلی سازه اشاره کرد.


عایق حرارتی تخته‌ فیبری

این نوع عایق با نام‌های پشم سنگ پانل یا پشم سنگ اسلب نیز شناخته شده و در ضخامت متنوع از یک تا ۵/۲ اینچ و با دانسیته متفاوت تولید می‌شود. اگر سطح آن توسط لایه‌ای رزین پوشیده شود، مقاومت بالایی (حدود ۶۰۰ درجه) در برابر حرارت نیز پیدا خواهد کرد. کاربرد این عایق اغلب در ساختمان‌سازی و برای پیشگیری از ورود و خروج دما و هم‌چنین ممانعت از ورود صدا صورت می‌گیرد.


قیمت عایق سرمایش گرمایش

با اینکه از تولید و استفاده عایق‌ها زمان زیادی نمی‌گذرد، اما تاثیر مثبت آن در ساختمان‌سازی و صنعت موجب استقبال گسترده کارفرمایان و معماران از این محصول شده است. امروزه عایق سرمایشی گرمایشی در نمونه‌های بسیار متنوع و با قیمت متفاوت در بازار به‌چشم می‌خورد.

گرچه استفاده از عایق سرمایش گرمایش هزینه‌بر بوده و قیمت تمام شده مسکن یا تاسیسات صنعتی را بالا می‌برد، اما تاثیر مثبت آن در درازمدت سازندگان را به خرید و به‌کارگیری آن در بخش‌های مختلف ترغیب می‌کند.

در این بین متریال مورد استفاده در انواع عایق، موجب اختلاف قیمت این محصولات شده و گاهی باعث سردرگمی خریداران می‌شود.

هرچه مواد اولیه مورد استفاده در ساخت عایق مرغوب‌تر باشد، هزینه عایق سرمایش گرمایش نیز بالاتر خواهد رفت.

بی‌شک قابلیت‌های متفاوت عایق‌ها نیز در قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. به‌طور مثال عایق رطوبتی سرمایشی و گرمایشی نسبت به نمونه‌های ساده قیمت بالاتری خواهد داشت.

برخی از عایق‌ها نیز دارای لایه‌ای چسب یا فویل بوده که کار نصب آن‌ها را ساده‌تر کرده و بر کیفیت نهایی کار می‌افزاید.


خرید عایق سرمایش گرمایش

گسترش استفاده از عایق در اغلب سازه‌ها و تاسیسات صنعتی، موجب بیشتر شدن نیاز بازار به این کالا شده است. در این بین برخی افراد سودجو با استفاده از متریال نامرغوب اقدام به تولید نمونه‌های بی‌کیفیت با قیمت پایین‌تر می‌کنند.

بهتر است خرید عایق سرمایش گرمایش با مطالعه و دقت زیاد صورت پذیرد. چراکه خرید کالای تقلبی و استفاده از آن نه‌تنها موجب صرف هزینه‌‌های اضافی می‌شود، بلکه کارایی قابل‌قبول را نیز برای مصرف‌کننده نخواهد داشت. بنابراین تهیه عایق از مراکز معتبر و داشتن نشان استاندارد خریدی مطمئن و موفق را به‌همراه خواهد داشت.

در حال حاضر خرید عایق سرمایشی گرمایشی از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نیز به‌راحتی امکان‌پذیر است و همین امر خرید این کالای پرمصرف را آسان کرده است.


و در پایان...

همه ما به دنبال تامین شرایط زندگی با استاندارد‌های روز هستیم و برای به‌دست آوردن آن تلاش می‌کنیم. یکی از مهم‌ترین معیار‌های خانه‌های راحت و مدرن، تنظیم درجه حرارت خانه در فصول مختلف سال است. گرچه اغلب خانه‌ها به سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مجهز هستند، اما عایق‌بندی ساختمان علاوه بر تعدیل دما و پایین آوردن هزینه‌ های مربوط به مصرف انرژی، با پیشگیری از ورود صداهای مزاحم مقدمات آرامش و سلامت روان ما را فراهم می‌سازد.

بنابراین به‌کارگیری عایق سرمایش گرمایش در محل زندگی یا کار موجب آرامش و رفاه هرچه بیشتر ما شده و ما را در انجام بهتر کارها و بالا بردن راندمان کاری یاری خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق فوم الاستومری اصفهان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید