سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق تهویه مطبوع

Scroll Down

عایق تهویه مطبوع

استفاده بهینه از دستگاه تهویه مطبوع برای کاهش مصرف انرژی ویژگی بااهمیتی است که مورد توجه تمام مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. یک اقدام موثر برای بالابردن کارایی دستگاه تهویه مطبوع و کاهش هزینه مصرف انرژی، عایق‌کاری دستگاه تهویه مطبوع است. در این مطلب قصد داریم راهنمای کاملی درباره عایق تهویه مطبوع در اختیار شما قرار دهیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

استفاده بهینه از دستگاه تهویه مطبوع برای کاهش مصرف انرژی ویژگی بااهمیتی است که مورد توجه تمام مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. یک اقدام موثر برای بالابردن کارایی دستگاه تهویه مطبوع و کاهش هزینه مصرف انرژی، عایق‌کاری دستگاه تهویه مطبوع است. در این مطلب قصد داریم راهنمای کاملی درباره عایق تهویه مطبوع در اختیار شما قرار دهیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عایق تهویه مطبوع چیست؟

در سیستم تهویه مطبوع برای جابه‌جایی هوا بین داخل ساختمان و بیرون از کانال تهویه مطبوع یا HVAC استفاده می‌شود که در بازار با نام داکت هم شناخته می‌شوند.

دسته‌بندی کانال تهویه مطبوع 

 کانال تهویه مطبوع بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی می‌شود که شامل موارد زیر است. 

  •  انواع کانال تهویه مطبوع بر اساس شکل 

 عایق سیستم‌ تهویه مطبوع بر اساس شیوه طراحی و ساختار به شکل‌های مختلف کانال دایره‌ای و کانال چهارگوش تقسیم می‌شود. در مواردی که به کانال تهویه بزرگتری نیاز داشته باشیم، کانال‌های چهارگوش مستطیل و مربع مناسب‌تر هستند، اما وقتی در منازل مسکونی یا برخی اماکن تجاری به کانال تهویه با ابعاد کوچکتری نیاز داریم، انواع استوانه‌ای و دایره‌ای انتخاب‌های بهتری هستند. 

  •  انواع کانال تهویه مطبوع بر اساس طراحی 

• کانال انعطاف‌پذیر

• کانال صلب

• کانال نیمه صلب

کانال‌های انعطاف‌پذیر یا فلکسیبل در مواردی که با محدودیت مکان روبرو هستیم موجب کاربری آسان‌تر می‌شوند. از طرف دیگر سرعت اجرا با کانال‌های انعطاف‌پذیر بیشتر است. کانال‌های تهویه صلب هم این مزیت را دارند که در برابر ضربه مقاومت بالاتری دارند و برای مدت زمان طولانی‌تری قابل استفاده هستند. در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که کانال‌های تهویه نیمه صلب در به حداقل رساندن نشتی کانال تهویه و ایجاد بهترین سیستم تهویه مطبوع نقش مهمی دارند. بهتر است بدانید کانال‌های صلب به راحتی نصب و با محیط تطبیق‌ می‌شوند. بنابراین نیازی به نگهداری یا تعمیر ندارند و موجب تحمیل هزینه اضافی نمی‌شوند.

  • انواع کانال تهویه مطبوع بر اساس جنس

• کانال تهویه سیستم مطبوع فلزی

از متریال‌های مختلفی برای آماده کردن بدنه کانال تهویه استفاده می‌شود که شامل موارد زیر است. کانال‌های فلزی از جنس آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه تهیه می‌شوند که در برابر خوردگی و اکسیدشدن مقاومت بالایی دارند. این کانال‌ها به راحتی نصب می‌شوند و موجب مصرف بهینه انرژی می‌شوند. 

 • کانال تهویه سیستم مطبوع

فایبرگلاس کانال فایبرگلاس عایق مناسبی در برابر سر و صدای محیط است، اما نقطه ضعف آن این است که در اثر تماس طولانی با هوا تغییر کیفیت می‌دهد، آسیب می‌بیند و باعث ورود جریان هوا به داخل ساختمان می‌شود.

• کانال تهویه سیستم مطبوع فیبر

تهویه مطبوع فیبر از رشته‌های فایبرگلاس ساخته می‌شود که یک لایه از فویل هم روی آن قرار می‌گیرد تا عایق مناسبی در برابر رطوبت باشد. تنها عیب این کانال‌ها این است که احتمال رشد قارچ و کپک و کاهش کیفیت عایق تهویه وجود دارد. 

• کانال تهویه سیستم مطبوع پیش عایق

این سیستم تهویه مطبوع از دو لایه نازک آلومینیوم تهیه شده که هزینه آماده‌سازی آن نسبت به سایر سیستم‌های تهویه بیشتر است.

 هر آنچه باید درباره عایق فوم کندسوز بدانید.

ضرورت نگهداری از کانال تهویه سیستم مطبوع چیست؟

پیش از این گفتیم عملکرد بااهمیت کانال تهویه مطبوع این است که راندمان مصرف انرژی را کنترل می‌کند. بهتر است بدانید این ویژگی در صورتی محقق می‌شود که از کانال تهویه سیستم مطبوع به درستی نگهداری نمایید. در واقع باید تجهیزات مورد استفاده را هر چند وقت یک بار بررسی کنید تا دچار نقص نشده باشند و بتوانند کارایی مورد نظر را محقق کنند. اقدامات ضروری برای نگهداری از عایق سیستم تهویه مطبوع و استفاده بهینه از آن باید توسط یک فرد حرفه‌ای انجام شود. این اقدامات شامل موارد زیر است. 

 • نظافت دوره‌ای و منظم کانال تهویه 

کانال‌های تهویه مطبوع باید به طور دوره‌ای تمیز شوند تا از تجمع گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها جلوگیری شود. مکنده مناسب یا محلول‌های تمیزکننده برای شستشوی کانال‌ها گزینه‌های مناسبی هستند. البته علاوه بر نگهداری کانال تهویه مطبوع، حفظ تمیزی محیط اطراف کانال‌ها نیز در عملکرد بهینه آن تاثیر دارند. به عبارت دیگر تجمع گرد و غبار در اطراف کانال‌ باعث می‌شود، فضای کافی برای جریان هوا وجود نداشته باشد و سیستم تهویه مطبوع کارایی خود را از دست بدهد.

• بررسی عایق‌بندی

هرچند وقت یک بار باید کانال‌ها را بررسی کنید تا هیچ ترک یا نشتی روی آن وجود نداشته باشد و انرژی هدر نرود.

• بررسی سالم بودن اتصالات

بررسی استحکام اتصالات کانال‌ها نیز ویژگی مهمی است که نباید نسبت به آن بی‌توجه باشید.

• بررسی فیلترهای تهویه مطبوع

فیلترهای هوا در کانال تهویه سیستم مطبوع باید به صورت دوره‌ای نظافت شوند تا خاک و ذرات معلق روی آن‌ها وجود نداشته باشد.

نوار درزگیر برزنتی چه کابردهایی دارد؟

نکات مهم برای انتخاب عایق تهویه مطبوع

پیش از انتخاب عایق سیستم تهویه مطبوع باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید به کارایی مطلوب دست پیدا کنید. این نکات شامل موارد زیر است.

• مقاومت حرارتی بالای عایق تهویه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب عایق تهویه مطبوع باید در نظر داشته باشید مقاومت حرارتی بالای آن است. مقاومت حرارتی بالای عایق باعث می‌شود ماندگاری آن افزایش پیدا کند و هزینه مصرف انرژی زیاد نشود.

• قابلیت احتراق پایین عایق تهویه مطبوع

یکی دیگر از نکاتی که قبل از انتخاب عایق تهویه باید بدانید این است که قابلیت احتراق پایینی داشته باشد. زیرا عایق با دستگاه تماس نزدیکی دارد و ممکن است عایق را چین خورده نماید.

• عدم خاصیت خورندگی در عایق تهویه مطبوع

 مناسب‌ترین عایق تهویه، از جنسی خنثی انتخاب می‌شود که خورندگی نداشته باشد و به دستگاه آسیب نزند.

• عدم رشد باکتری و قارچ روی عایق تهویه مطبوع

یکی دیگر از نکاتی که قبل از خرید عایق باید مورد توجه قرار دهید این است که قابلیت جذب رطوبت نداشته باشد تا امکان رشد باکتری و قارچ و کاهش کیفیت عایق وجود نداشته باشد.

نصب عایق مورتورخانه چگونه انجام میشود؟

جمع بندی

عایق‌کاری سیستم‌ تهویه مطبوع برای جلوگیری از هدررفتن انرژی و ایجاد مانع موثری برای جلوگیری از انتشار آلودگی صوتی انجام می‌شود. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کامل و دقیقی درباره ویژگی‌های بااهمیت کانال تهویه سیستم مطبوع در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما سودمند باشد و بتوانید ساختمان مسکونی، تجاری یا اداری مورد نظر را به بهترین شکل تجهیز کنید.


با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید