سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

تهویه مطبوع

Scroll Down


تهویه مطبوع

دستگاه تهویه مطبوع یک راه ایده آل برای خنک و مطبوع نگه داشتن هوای داخل ساختمان است. این دستگاه می تواند رطوبت و کپک را از ساختمان شما دور نگه دارد. دستگاه تهویه سلامت و زندگی روزمره را برای شما راحت و با کیفیت می کند.

مواردی که تا به این جا اشاره کردیم، گوشه ای از مزایای فوق العاده دستگاه تهویه است. با توجه به تقاضای بالای دستگاه تهویه در ساختمان های مختلف، شرکت ها به تولید انواع آن ها اقدام کرده اند.

مدل های مختلف دستگاه تهویه برای استفاده و نصب در ساختمان های مختلف و البته به شکل های مختلف مناسب است. در ادامه این مقاله قصد داریم به صورت مفصل درباره مزایای تهویه مطبوع و مدل های آن صحبت کنیم.


تهویه مطبوع و مزیت های آن

امروزه در هر ساختمانی خصوصا ساختمان های بزرگ و تجاری دستگاه تهویه مطبوع وجود دارد. این دستگاه می تواند با حذف گرما، فضای اطراف شما را به بهترین نحو خنک کند.

دستگاه های تهویه در انواع ساختمان مسکونی، محل کار، مدرسه و هر جای دیگری به کار می آیند. نبودن دستگاه تهویه در خانه های مدرن و ساختمان های بزرگ اصلا عادی نیست.

این روز ها سیستم های تهویه مطبوع لوکس به حساب نمی آیند؛ آن ها از ضروریات هر ساختمان اند. دستگاه تهویه سلامتی و رفاه شما را به بهترین نحو تامین می کند. نکته ای که درباره این دستگاه وجود دارد، اهمیت مراقبت از آن در طول استفاده است.

در این صورت بهترین شرایط توسط آن برای شما فراهم خواهد شد. در ادامه درباره مزایای دستگاه تهویه صحصبت می کنیم.


کاهش رطوبت

رطوبت دشمن سلامت شما و البته ساختمان است. به جرئت می توانیم بگوییم که مهم ترین مزیتی که دستگاه تهویه مطبوع دارد، کاهش رطوبت است. رطوبت زیاد می تواند بر مصالح ساختمانی اثر منفی بگذارد.

به علاوه رطوبت می تواند باعث افزایش کپک و بوی بد شود. هیچ کس دوست ندارد در کنار کپک و بوی نامطبوع زندگی کند؛ پس وجود یک دستگاه تهویه برای جلوگیری از این شرایط نامطلوب ضروری است. این دستگاه هوای داخلی را به جریان در می آورد و باعث بهبود شرایط تنفس می شود.


کاهش ریسک ابتلا به بیماری های تنفسی

هوای نامطلوب تا حد زیادی با خطر ابتلا به بیماری های تنفسی یعنی آسم یا آلرژی ارتباط دارد. به یاد داشته باشید که بهترین کار پیشگیری از این خطرات است. دستگاه تهویه مطبوع در جهت فیلتر کردن هوای نامطلوب و ضد عفونی کردن آن تاثیر گذار است.

وقتی گرد و خاک از بین می رود، خطر ابتلا به آسم و ایجاد آلرژی هم کاهش پیدا می کند. یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد آلرژی می شود، وجود کپک است. همانطور که در مورد پیشین گفتیم کپک می تواند سلامت شما را تهدید کند؛ پس با کمک یک دستگاه تهویه مطبوع می توانید خطر ابتلا به مشکلات تنفسی را کاهش دهید.

به یاد داشته باشید که برای تنفس بهتر، حتما به صورت مرتب فیلتر ها را تعویض کنید. اگر فیلتر آلوده باقی بماند، هوای نامطبوع و ناسالم دوباره وارد ساختمان می شود. به طور معمول بهتر است که هر 1 تا 2 ماه یک بار فیلتر را تعویض کنید. علاوه بر آن گرما و رطوبت می تواند به سلامت پوست و مو آسیب وارد کند که با کاهش رطوبت از این مشکل جلوگیری می شود.


تمرکز و شرایط ذهنی بهتر

چه بخواهید یک سخنرانی مهم ترتیب دهید و چه یک سالن امتحان در اختیار داشته باشید، دمای بالا و نامطبوع می تواند تمرکز را بر هم بزند. هوای خنک و مطبوع لازمه یک جلسه کاری با کیفیت یا سخنرانی پر محتواست؛ پس باید تهویه مطبوع را در این شرایط جدی بگیرید.

این فرایند خصوصا در ساختمان های عمومی و فرهنگی معنا پیدا می کند. دستگاه تهویه با خلق و خو یا احوالات شما رابطه مستقیم دارد.


امنیت بیشتر

شاید این مورد کمی توجه شما را جلب کند. یکی از جذاب ترین مزایایی که دستگاه تهویه مطبوع دارد، بهبود امنیت در ساختمان است. تصور کنید همه درب و پنجره ها باید بسته بمانند که دستگاه تهویه بتواند کل ساختمان را خنک کند. با بستن همه این درب و پنجره ها می توانید از ورود افراد به داخل و احتمال سرقت جلوگیری کنید.

البته استفاده از سیستم تهویه به طور کامل در جهت ارتقا سطح امنیت کارگشا نیست ولی تا حدی می تواند به شما کمک کند.


کاهش حشرات و انگل ها

این مزیت خصوصا در تابستان بسیار ارزشمند است. دستگاه تهویه مطبوع در دور کردن حشرات و جانوران موذی بسیار موثر است. این حشرات و جانوران می توانند باعث بیماری و آلودگی شوند؛ پس استفاده از دستگاه تهویه به عنوان راهکار، راه حل خوبی به نظر می رسد.

برای اینکه با کمک دستگاه تهویه، حشرات را دور نگه دارید، می توانید یک فضای خنک ایجاد کنید. علاوه بر آن وقتی دمای بدن کاهش پیدا می کند و خنک می شود، حشرات کمتر تمایل دارند که به شما نزدیک شوند.


محافظت از اسباب و وسایل

لوازم و وسایل در هر ساختمانی به نوعی سرمایه محسوب می شود. افراد در پی مراقبت از این اسباب و وسایل هستند. وقتی دمای هوا بالا می رود، رطوبت به همراه آن وارد می شود.

این رطوبت در طول زمان می تواند به اسباب و مبلمان شما آسیب وارد کند. پوسیدگی و کپک مبلمان، نتیجه رطوبت بسیار بالاست که هزینه های زیادی را هم در پی خواهد داشت.

همانطور که واضح است در یک محیط مرطوب لباس ها و پارچه ها هم در معرض آسیب و پوسیدگی هستند. تهویه مطبوع وظیفه دارد اسباب و وسایل را از این خطر نجات دهد.


جلوگیری از داغ شدن دستگاه ها

همانطور که می دانید دستگاه های مختلف برقی در معرض خطر افزایش دما هستند. به این منظور باید یک شرایط مطلوبی برای خنک نگه داشتن آن ها فراهم کنید. مایکروویو، تستر و گوشی موبایل از نمونه دستگاه هایی هستند که ممکن است دچار آسیب شوند.

به طور کلی با استفاده از دستگاه تهویه مطبوع می توانید هم سلامت خودتان و هم دستگاه های الکترونیکی اطراف را در بهترین حالت نگه دارید.


بهبود کیفیت خواب

راحت خوابیدن یکی از دستاورد های استفاده از تهویه مطبوع است. خوابیدن در شرایطی که هوا بسیار گرم و مرطوب است، اصلا کار راحتی نیست. استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع راه حل این مشکل است. با استفاده از این دستگاه می توانید به صورت محسوس راحت تر و با کیفیت تر بخوابید.


سر و صدای کمتر

وقتی از دستگاه تهویه استفاده می کنید، باید درب و پنجره ها را ببندید. به این صورت می توانید از ورود سر و صدای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری کنید. وجود سر و صدای کمتر به کمک سیستم تهویه مطبوع می تواند تمرکز و کیفیت کار شما را بالا ببرد.

در نهایت هر یک از مزایایی که برای تهویه مطبوع ذکر کردیم برای مکان و شرایط مختلف مناسب و مفید بود. به طور کلی می توانیم به عنوان جمع بندی بحث مزایای دستگاه تهویه، به این نکته اشاره کنیم که با این دستگاه می توانید کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید.


تهویه مطبوع و انواع آن

با توجه به اهمیتی که دستگاه های تهویه دارند، شرکت های تولید کننده آن ها در مدل و اندازه های مختلفی تولید می کنند. به این صورت هر کس متناسب با نیازی که دارید می تواند دستگاه تهویه مورد نظرش را پیدا کند. در یک دسته بندی می توانیم دستگاه های تهویه را به موارد زیر تقسیم کنیم.


تهویه مطبوع پنجره ای

دستگاه تهویه پنجره ای از رایج ترین مدل های دستگاه تهویه است. این محصول طوری طراحی شده است که برای نصب باید آن را درون پنجره قرار دهید. این ساختار به این معناست که برای استفاده و نصب این دستگاه به تغییرات زیادی نیاز نخواهید داشت.

جا به جا کردن این دستگاه در زمان اسباب کشی راحت است. به طور کلی استفاده از آن را برای کسانی که اجاره نشین هستند پیشنهاد می کنیم.


تهویه مطبوع قابل حمل

دستگاه تهویه قابل حمل نمونه دیگری از انواع این دستگاه هاست که اندازه ای بزرگ تر از دستگاه تهویه پنجره ای دارد. این محصول نسبت به سایر دستگاه های تهویه قابل حمل تر است. هزینه های اولیه این نوع دستگاه تهویه پایین تر از بسیاری از محصولات دیگر است.


تهویه مطبوع

مدل رایج دیگری از دستگاه تهویه به صورت کانالی نصب می شود. این نوع دستگاه تهویه در شرایط مختلفی قابل نصب و استفاده است. سیستم تهویه کانال برای نصب به تغییراتی نیاز دارد تا کانال ها نصب شوند. سیستم های کانالی برای تهویه کردن هوای داخلی بسیار ایده آل و محبوب هستند.

در نهایت با استفاده از یک دستگاه تهویه مطبوع می توانید هوای داخل ساختمان را برای تنفس و زندگی روزمره مطلوب تر کنید. این دستگاه در زمان کمی هوای داخلی را به جریان در می آورد.

با استفاده از دستگاه تهویه امکان رشد آلاینده هایی مثل کپک و گرد و غبار وجود ندارد. در صورتی که مستعد بیماری تنفسی هستند با کمک یکی از این دستگاه های تهویه می توانید هوای اطراف را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که سیستم تهویه را متناسب با نیاز خودتان و شرایط ساختمان انتخاب کنید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید