سانا عایق سانا عایق سانا عایق
Menu
مشاور آنلاین

عایق انعطاف پذیر لوله

عایق انعطاف پذیر لوله از تجهیزاتی است که علاوه بر تعدیل دما، عمر لوله را به‌طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد. لوله‌ کشی از مهم‌ ترین و ضروری‌ ترین بخش‌ های هر سازه بوده و انجام آن توسط تیم‌های متخصص و ماهر صورت می‌گیرد.

در هر سازه بسته به امکانات و تاسیسات موجود، لوله‌ کشی‌ های مختلفی وجود دارد که محل عبور آن‌ها همزمان با کشیدن نقشه مشخص می‌شود. لوله‌کشی آب، فاضلاب، برق و گاز اصلی‌ ترین مواردی است که در تمام ساختمان‌های قدیمی و جدید به‌ چشم می‌خورد.

در برخی از سازه‌ های مدرن، سیستم‌ های سرمایش و گرمایش بسیار پیشرفته‌ای به‌کار گرفته می‌شود که برای راه‌اندازی به لوله‌های مخصوص و متفاوت نیاز دارند.

امروزه برای بالا بردن طول عمر این لوله‌ها و تاسیسات متصل به‌آن‌ها، عایق‌هایی وجود دارد که نه‌تنها از پوسیدگی و فرسایش آن‌ها پیشگیری می‌کند، بلکه رانمدان کاری وسایل مرتبط با آن‌ها را نیز بالا برده و موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند.


عایق انعطاف پذیر لوله چیست؟

همانطور که شاهدیم در سال‌های اخیر صنعت ساختمان‌سازی دچار تحولات و تغییرات چشم‌گیری شده است. این پیشرفت‌ها نه‌تنها در مورد معماری، نما و مصالح ساختمانی بوده، بلکه تاسیسات و امکانات بسیار جزئی نیز از نگاه تیزبین مخترعان و مهندسان دور نمانده است.

لوله‌ها از مواردی هستند که به دلیل نقش مهم و حساس آن‌ها در سازه، همواره مورد توجه بوده و تغییرات زیادی نیز به خود دیده‌اند.

امروزه استفاده از روش‌های سنتی لوله‌کشی جواب‌گوی نیاز ساختمان‌های مدرن نبوده و برای تامین و راه‌اندازی سیستم‌های جدید از شیوه‌های نوین به‌همراه ابزارآلات مخصوص استفاده می‌شود.

هر کدام از این تاسیسات لوله‌های مجزا با جنس و متریال متفاوتی داشته و برای منظور خاصی کار گذاشته می‌شوند.

به این ترتیب حجم عظیمی از لوله‌های مختلف در ساختمان وجود دارد که هرکدام مسئول بخشی از تاسیسات بوده و مواد متفاوتی را به قسمت‌های مختلف انتقال می‌دهند.

تمام این لوله‌ها در معرض آسیب‌دیدگی بوده و ممکن است پس از چند سالی دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر پیدا کنند. استفاده از عایق انعطاف پذیر لوله، بهترین راه حل برای پیشگیری از پوسیدگی است و نه‌تنها از آن‌ها در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند، بلکه از انتقال سرما، گرما و صوت نیز ممانعت کرده و کیفیت و کارکرد لوله را نیز افزایش می‌دهد.

قبل از آن‌که با عایق‌های مختلف لوله آشنا شویم بهتر است توضیح مختصری در مورد انواع لوله‌کشی و موارد کاربرد آن ‌داشته باشیم.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره عایق کوبه ای صدا هستید به این صفحه مراجعه کنید.


انواع لوله‌کشی ساختمان

در هر ساختمان بسته به نوع تاسیسات و امکاناتی که قرار است در اختیار ساکنین قرار دهد، لوله‌کشی‌های مختلفی نیز انجام می‌شود.

امروزه با پیشرفت‌هایی که در زمینه ساخت لوله صورت گرفته، برای هر کدام از تاسیسات ساختمانی، نمونه‌های مخصوصی طراحی شده که با تشخیص استاد‌کار انتخاب و اجرا می‌شود. کیفیت ساخت و متریال مصرفی این لوله‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که در برابر عوامل محیطی مقاوم بوده و دچار خوردگی یا پوسیدگی نشوند.

به‌طور کلی در تمام ساختمان‌ها چهار نوع لوله‌کشی وجود دارد که همه آن‌ها به عایق‌بندی نیاز دارند. اجرای لوله‌کشی آب سرد و گرم، فاضلاب، پکیج، شوفاژ و لوله‌کشی گاز در تمام ساختمان‌ها اجباری است. تجربه ثابت کرده استفاده از عایق انعطاف پذیر لوله در بالا بردن بازدهی و طول عمر مفید آن‌ها مؤثر است.

یکی از اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین لوله‌ها مربوط به آب بوده که از نمونه‌های چدنی، گالوانیزه، پی‌وی‌سی، پلی اتیلن، پنج ‌لایه و پلی پروپیلن برای این منظور استفاده می‌گردد.

مجموعه سانا عایق مفتخر است تمامی خدمات مربوط به عایق فلکسیبل پتویی را در اختیار شما قرار دهد.


عایق منعطف رولی

امروزه بحث بهره بردن از عایق منعطف رولی به منظور بالا بردن طول عمر مفید، صرفه‌جویی در منابع انرژی و هم‌چنین ممانعت از ورود صداهای ایجاد شده توسط آن‌ها به فضای داخلی ساختمان، اهمیت زیادی پیدا کرده است.

در حال حاضر عایق منعطف رولی در بازار به‌چشم می‌خورد که هر کدام از آن‌ها بسته به متریال تشکیل‌دهنده دارای مزایا و معایبی هستند. اغلب نمونه‌های قدیمی خشک بوده و قابل انعطاف نیستند اما عایق‌های جدید به دلیل انعطاف‌پذیری بالا، تمام سطح لوله و حتی بخش‌های خمیده را می‌پوشاند. در این بخش چند نمونه از متدول‌ترین آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


پشم شیشه

این محصول از ترکیب ماسه، شیشه‌های طبیعی یا بازیافتی و رزین تهیه می‌شود. عمدتا برای عایق‌بندی حرارت و یا صوت استفاده شده و با ضخامت و دانسیته متفاوت تولید می‌گردد.

پیچاندن ورقه‌های پشم شیشه به‌ دور انواع لوله‌، از ورود و خروج گرما، سرما و صدا جلوگیری می‌کند. هم‌چنین به دلیل وزن پایین برای به‌کارگیری در سقف شیروانی و سوله نیز مناسب هستند.


پشم معدنی یا پشم سرباره

در ساخت این محصول از ۳۰ درصد سیلیس استفاده شده و حاصل ذوب سرباره‌ کوره‌های آهن است. وجود سیلیس موجب رشته‌ای شدن الیاف این عایق شده است.

از برجسته‌ترین مزایای این نوع پشم مقاومت بسیار خوب در برابر حرارت بالا، ممانعت از رشد قارچ و باکتری و عایق بودن در برابر الکتریسیته را می‌توان نام برد.

این نوع عایق که از جدیدترین نمونه‌های عایق بوده و با استفاده از فن‌آوری روز تهیه می‌شود، دارای نمونه‌های مختلفی است که با توجه به نوع کاربری لوله و دمای محیط انتخاب می‌شود.

عایق انعطاف پذیر لوله به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱ـ عایق منعطف رولی:

امکان استفاده از عایق منعطف رولی در موارد برودتی و حرارتی وجود دارد به همین دلیل دامنه بهره‌وری از آن بسیار بالا بوده و علاوه بر ساختمان‌سازی در صنعت و تاسیسات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عایق منعطف رولی که به آن عایق الاستومری ورقه‌ای نیز می‌گویند در ضخامت‌های متنوعی تولید شده و به دلیل دارا بودن مزایای منحصر‌به‌فردی از جمله نصب آسان و قابلیت استفاده در فضای داخلی و بیرونی سازه‌ها، نسبت به نمونه‌های مشابه سنتی مانند پشم شیشه مورد استفاده بیشتری دارد.

از مهم‌ترین نمونه‌های عایق انعطاف پذیر لوله که به‌صورت رولی تولید می‌شود می‌توان به عایق الاستومری رولی ساده، شانه‌تخم مرغی، پشت چسب‌دار ساده، پشت چسب‌دار نخ‌دار، روکش‌دار، بدون روکش و پروتکت بلک اشاره کرد.

۲ـ عایق الاستومری لوله‌ای:

این نوع عایق که به‌صورت لوله‌ای و آماده نصب در بازار به‌چشم می‌خورد، متناسب با قطر لوله‌های موجود در بازار و با توجه به ‌ اندازه‌های استاندارد لوله تولید می‌شود.

طول این محصول در نمونه‌های مختلف ۲ متر بوده و در ضخامت‌های متنوع ( ۹، ۱۳، ۱۹، ۲۵) قابل تهیه است. قطر عایق‌های لوله‌ای نیز همان‌گونه که ذکر شد متناسب با لوله‌های استاندارد یعنی از ۶ میلی‌متر تا ۱۱۴ میلیمتر بوده و برای انواع لوله قابل استفاده است.


کاربرد عایق های انعطاف پذیر

حدود پنجاه سال از ارائه اولین عایق انعطاف پذیر لوله می گذرد و این محصول در طول سالیان عملکرد بسیار خوبی در صنایع مختلف داشته است. استفاده به عنوان عایق سرما و گرما از مهم‌ترین کاربرد‌های آن بوده و امکان استفاده از آن‌را در اقلیم‌های مختلف، امکان‌پذیر کرده است.

این فوم در مناطق مختلف آب و هوایی با اختلاف دمای بسیار بالا قابل استفاده است. از سیستم‌های خنک‌کنند آب و تهویه هوا گرفته تا عایق‌بندی لوله‌های آب گرم در مناطق سردسیری به‌کار گرفته می‌شود. هم‌چنین برای پیشگیری از بروز چگالش و اتلاف انرژی تاثیر بسزایی دارد.

اگر به دنبال خرید عایق سرمایش گرمایش هستید به این صفحه مراجعه کنید. 


عایق‌ بندی لوله‌ انعطاف پذیر

یکی دیگر از نمونه‌های لوله که امروزه کابرد زیادی در صنعت و راه‌اندازی سیستم‌های خانگی دارد، لوله‌های انعطاف پذیر هستند. این لوله‌ها از صنایعی مانند انتقال محصولات نفتی و روغن‌های صنعتی تا محافظت از کابل‌های برقی و انتقال هوای جامد و نیمه‌جامد کاربرد دارند.

فوم های انعطاف پذیر الاستومری بهترین گزینه برای عایق‌بندی این نوع لوله هستند.


متریال فوم های انعطاف پذیر الاستومری

به‌طور کلی متریال مصرف‌شده در عایق الاستومری انعطاف پذیر بر پایه لاستیک EPDM و یا NBR بوده و علاوه بر دما، مقاومت زیادی در برابر عبور بخار آب داشته و از ایجاد میعان در سطح لوله جلوگیری می‌کند. این عایق‌ها به‌سادگی پاره نشده و گزینه مناسبی برای نمونه‌های مختلف لوله‌کشی خصوصا تهویه هوا هستند.

اگر در ساخت آن‌ها از فایبرگلاس استفاده شود، میزان انعطاف پذیری آن‌ها کم شده و اجرای آن‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شود.

بر این اساس در تولید آن‌ها از پیروژل برای ساخت عایق انعطاف پذیر گرم و ورق عایق PSA برای تولید عایق انعطاف پذیر سرد بهره می‌برند.


صرفه‌ جویی در مصرف انرژی با عایق انعطاف پذیر لوله

آخرین آمار‌ها در سال‌های اخیر نشان‌ می‌دهد ۴۱ درصد انرژی کشور در ساختمان‌ها مصرف می‌شودکه از این میزان ۳۰ درصد از اتلاف انرژی مربوط به منازل مسکونی است. این میزان مصرف انرژی در مقایسه با آمار‌های جهانی بالا بوده و مسئولین امر را به انجام اقداماتی برای کاهش مصرف و متعادل نمودن آن واداشته است.

عایق‌بندی ساختمان از مهم‌ترین اقداماتی است که نه‌تنها کیفیت سازه را به طرق مختلف بالا می‌برد، بلکه نقش مهمی در صرفه‌جویی منابع انرژی داشته و از هدر رفتن آن جلوگیری می‌کند.

عایق انعطاف پذیر لوله با پوشش کامل لوله‌های ارتباطی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، حتی در قسمت‌های منحنی‌شکل لوله‌ها و بخش های غیر قابل دسترس، دمای محتویات آن‌را حفظ کرده و تاثیر زیادی در صرفه‌جویی انرژی دارد.


و در پایان...

امروزه دلایل زیادی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی وجود دارد که بشر را به اجرای شیوه‌های مختلف برای پیشگیری از اتلاف آن وادار کرده است.

پایان‌پذیری منابع فسیلی، گرم شدن تدریجی دمای زمین، اهمیت سلامت محیط زیست و مسئولیتی که در قبال آیندگان داریم از مهم‌ترین عواملی هستند که ما را به تغییر الگوهای مصرف و اجرای روش‌های جدید برای استفاده کمتر انرژی ترغیب می‌کند.

به‌کارگیری عایق انعطاف پذیر لوله در لوله‌کشی ساختمان و تجهیز کردن تمامی سیستم‌ها و تاسیسات به عایق‌های مناسب، یکی از مؤثرترین اقداماتی است که در سال‌های اخیر توسط مهندسین و معماران انجام شده و تاثیر زیادی در پیشگیری از اتلاف انرژی داشته است.

مطالعه بیشتر

زبان مورد نظر را انتخاب نمایید
FA EN FA